V rámci Plzeňského kraje skončil v konkurenci 15 měst první (podrobnosti jste si mohli přečíst ve středečním Tachovském deníku). Stříbro skončilo na šestém místě. Podle starosty Tachova Ladislava Macáka je tento úspěch po loňském druhém a předloňském třetím místě potěšením a zároveň velkým závazkem.

Ve výzkumu Město pro byznys se hodnotí padesát kritérií. Co je, pane starosto, podle vás příčinou toho, že si Tachov vedl tak dobře?

Asi to bude hlavně tím, že se snažíme podnikatelům vyjít vstříc, pokud to jde. A to platí pro zaměstnance města, úředníky i volené zástupce. Tachov byl v této anketě také velice kladně hodnocen ve volnočasových a sportovních aktivitách, což možná není pro podnikání prioritní, nicméně i to je důležité.

V čem je přístup tachovské radnice lepší než v jiných městech, že si Tachov vede v této anketě tak dobře?

Hodnocených kritérií je hodně a těžko říci, v čem jsme lepší. Ale při přebírání ocenění jsme si samozřejmě s kolegy vyměňovali zkušenosti a překvapilo mne, že třeba někde zavádějí nezvyšování nájmů pro podnikatele, což my už děláme dva roky. To je možná také jeden z bodů v náš prospěch.

Zavazuje takové ocenění do budoucna?

Určitě to zavazuje. Za prvé toto ocenění velice potěší, za druhé zavazuje, abychom se naši práci ještě pokusili zlepšovat. Pro zaměstnance úřadu to tedy znamená, aby byli i nadále vstřícní nejen k podnikatelům, ale ke všem obyvatelům.

Ve třech dosavadních ročnících ankety byl Tachov vždy mezi třemi nejlepšími v rámci kraje. Dá se tedy ještě vůbec něco zlepšit?

Samozřejmě by se v některých kapitolách dalo leccos zlepšit. Z pohledu podnikatele bych si to dovedl představit. Ale město také nemůže jít do věci na úkor obyvatel… Ale pochopitelně musíme dělat vše pro to, abychom si pozici pokusili udržet.