Jak oceněný Petráň řekl Deníku, je to pro něj čest. „Zvláště když je to z rukou pana Bernarda, o kterém si myslím, že je to hejtman na svém místě. Možná kdyby byl jiný hejtman, třeba bych se i zdráhal takové ocenění přijmout,“ vyjádřil se.

Jak dále uvedl, třicet let po listopadu 1989 nemohou všichni být úplně spokojeni s tím, jak se společnost vyvíjí. „Já nepatřím mezi lidi, kteří by jenom něco kritizovali. Snažím se dělat to, co by podle mého názoru měl dělat každý člověk, a to je začít sám u sebe a snažit se věci, které se mi nelíbí, nějak napravovat,“ uvedl dále s tím, že ocenění bere tak, že si někdo všiml, že tady nějakou stopu zanechal, zvláště ve spojení s předlistopadovým vývojem.

„Samozřejmě bych byl radši, kdyby takové ocenění mohli dostat všichni, kdo se tehdy podíleli na odporu vůči režimu. Protože když nic jiného, alespoň ten režim trochu otravovali. Neděláme si nějaké naděje, že jsme mohli ten režim svrhnout, jak se někdy disidentům podsouvá. Pro mě je to ukázka osobní svobody. A osobní svobodu, i když nemáte politickou, můžete mít vždycky, za každého režimu,“ vyjádřil se oceněný starosta.

Pocit osobní svobody je podle něj důležitý i dnes. „A tak se to dá uplatňovat i dnes. Spousty lidí jsou dnes nespokojených, ale nenapadne je, že každý z nás má dnes možnost. A daleko větší. Tehdy za to hrozil třeba i kriminál, což dnes nehrozí. Nějaká medaile je pak třešničkou na dortu.“

Dvaašedesátiletý Karel Petráň, od dětství vedený k náboženské výchově, se po základní škole vyučil elektrikářem. Věnoval se skautingu. Pomáhal rozšiřovat zakázanou literaturu a postupně se zapojoval do různých nezávislých aktivit a společenství. Účastnil se protirežimních demonstrací a byl zakladatelem buňky Hnutí za občanskou svobodu ve Svojšíně. V lednu 1989 podepsal Chartu 77 a aktivně sháněl podpisy pod petici Několik vět. Za to vše se dostal do hledáčku Státní bezpečnosti.

Petráň založil místní Občanské fórum ve Svojšíně, zároveň se stal spoluzakladatelem Křesťansko-demokratické strany na Plzeňsku. Ve Svojšíně provozoval rockový klub a spolek Sdružení za obnovu vesnice. V roce 2001 se stal starostou obce, kterým je i nadále. Ve volném čase se věnuje pořádání kulturních akcí a činnosti v místním farním společenství.