Pro naše čtenáře jsme připravili nový seriál o lidech a jejich zvířatech, které mají jako domácí mazlíčky. Nejedná se o klišé v podobě chovu klasických rybiček, koček nebo psů. Tihle lidé mají záliby v exotice a v příštích týdnech vás seznámíme s domácími mazlíčky, kteří sice nenosí aport, ale i tak jsou skvělým přítelem v životě. Má kamarádka Monika Veselá chová skutečně zvláštního mazlíčka, jehož vyobrazení najdete na různých motivech oblečení a na řadě dalších výrobků – chová motýly, o kterých nám více prozradí v rozhovoru.

Seznam nás se zvířetem, které chováš a řekni, jestli je vhodné jako domácí mazlíček?
Určitě je vhodným domácím mazlíčkem. Pořídila jsem si dva krásné motýly, s latinským názvem Morpho Peleides. Je to tropický motýl vyskytující se v deštných pralesích Jižní Ameriky, v Mexiku, střední Americe. Rozpětí křídel tohoto motýla je v rozmezí od pětasedmdesáti do dvou set milimetrů. Umí strašně rychle rozkmitat křídla, tak totiž zastrašuje predátory.

Pro koho je tento mazlíček určen?
Určen je určitě pro všechny věkové kategorie. Jednoho ještě zakukleného motýla jsem dávala na pozorování do místní školky. Dětem i rodičům se moc líbí. Stejně tak je vhodný i pro alergiky.

Jaká je pořizovací cena tohoto mazlíčka?
U ceny záleží na druhu a samozřejmě jestli si pořídíte vajíčko, housenku, kuklu nebo již vylíhlého motýla. Takže cena se může pohybovat od deseti do tisícikoruny.

Jak jsi se dostala k tomu, že si pořídíš exotického motýla?
K motýlům jsem se dostala úplnou náhodou. Vybírala jsem domácího mazlíčka pro mého tátu a narazila na inzerát s motýly. To byla jasná volba. Jsou přeci krásní. Konkrétně tihle jsou z pražského Motýlího Světa.

Můžeš si ho ochočit? A něco ho naučit?
Ochočit se určitě nedá, ale když se vypustí ven, vrací se na místo, kde se vylíhl.

Jak je náročný na chov? Kde bydlí? Náročnost stravy?
Jelikož to jsou mí první motýli, měla jsem strach, jestli zvládnu péči. Ale jsou opravdu nenároční jak na potravu, tak na prostor. Jediné, co si hlídám, je vlhkost, aby se neolamovaly nohy a tykadla, ale to vyřeší vlhká utěrka. Krmit motýla je velmi snadné. Stačí jim kousek přezrálého ovoce nebo nektar namíchaný z vody a cukru.

Plánuješ vyzkoušet chov i jiných druhů motýlů? Proč?
Určitě plánuji ještě největšího nočního motýla Martináče, který má rozpětí křídel až tři desítky centimetrů. Jsou to krásní tvorové a je to zážitek sledovat, jak se vyvíjí.

Co se ti na nich líbí nejvíce?
Úžasný je vývoj od vajíčka po motýla. Je to takový malý zázrak přírody.

Kolik jich máš celkem? Nějaké druhy?
Momentálně mám dva Morpho Peleides, ale příští rok budu určitě rozšiřovat.

Máš nějaké další domácí mazlíčky mimo motýlů?
Mimo motýlů chovám africké šneky a agamu. Prozatím to stačí.

Proč je právě motýl tvým oblíbeným mazlíčkem? V čem jsou nej?
Jsou nádherní, nenároční, tiší a prostě pastva pro oči.