A právě do Plané se také vypravili ornitologové a ochránci zvířat z Plzně. Jejich cílem bylo jednak okroužkovat mláďata a také provést odběry krve pro specializovanou laboratoř z Prahy. „Vědci nás o to požádali, aby podle genetické informace mohli zjistit, zda jsou si labutě věrné, jak se po generace traduje,“ uvedl v sobotu na místě Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. „Za tím účelem se musí pochytat kompletně celá rodina, máma táta i děti. Všichni tak nějak počítají s tím, že to bude v pořádku a labutě si věrné jsou, ale prověřit se to musí. Například u černých australských labutí se ale potvrdilo, že nejsou monogamní a mají více partnerů,“ dodal.

V Plané se jedná o letité hnízdiště a ornitologové tam jezdí pravidelně. „Stabilně zde hnízdí jeden pár už asi od roku devatenáct set devadesát sedm. Škoda, že rybník a břeh je hodně znečištěn různým odpadem, tak se labutě špatně chytají,“ povzdechl si ornitolog, který nejprve s kolegy a kolegyněmi společně prošli kolem rybníka, aby zjistili, kde zrovna labutě jsou. Nakonec pro odchyt zvolili lodě. „Provedli jsme kroužkování a odběry vzorků za účelem zjištění ptačí chřipky a také pro zjištění rodičovství,“ vysvětlil.

Na Tachovsku ornitologové v sobotu kroužkovali labutě a prováděli odběry také na rybníce u Vysokého Sedliště a na Regentu. „Letos je situace s labutěmi slabá, oproti předchozím létům. Většinou mají dvě až pět mláďat. Normálně jich ale mají šest až sedm. Zjistili jsme, že vždy dvě nejslabší mláďata jsou oštípaná od rodičů, že jsou odsouvané. Máte tady na Tachovsku taková ošklivá káčátka. To loni nebylo, letos se labutím nějak nedařilo,“ pozastavili se ochránci na situací s tím, že pro vyvedení mladých je důležitých několik faktorů, hlavně počasí a dostatek potravy.