Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od Farských bažin je jen kousek k zázračnému smrku

Tachovsko - Dnes se vydáme lesní silničkou z Lesné do hlubin Českého lesa. Schválně jsem v první větě frekventoval slovní základ „les“, k navození té pravé atmosféry. Sklářský vrch (762,8 m), kolem kterého se budeme toulat, zase cosi vypovídá o jedné profesi spojené se zdejšími hvozdy.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Torzo zázračného smrku při silnici z Lesné do Staré Knížecí Huti. Foto: Miroslav Trégler

Mezi Sklářským vrchem a bývalou hájenkou Rendezvous (u křižovatky silnic od Ostrůvku a Staré Knížecí Huti) se nachází pramenná oblast potoků Huťského a Hraničního vyplněná mozaikou rašelinných biotopů. A právě zde se rozkládá přírodní rezervace Farské bažiny. Jde o lesní vrchoviště, jehož nejcennější částí je nejrozsáhlejší porost borovice blatky (bažinný druh borovice) v Českém lese. Zbytek rezervace vyplňují rašeliníkové či podmáčené smrčiny. V mechovém, bylinném, „keříčkovém“ a keřovém patře najdeme celou škálu typických vrchovištních rostlin jako jsou klikva bahenní, šicha černá, kyhanka sivolistá, suchopýr pochvatý a různé druhy rašeliníků. Opravdovou vzácností rostoucí v této rezervaci je rojovník bahenní. Bíle kvetoucí a vonící keřík.

S ochranou mokřadů to nebylo a není jednoduché. I Farské bažiny byly ohroženy odvodňovací mánií, neustálým bojem s vodou v krajině (bohužel v myslích některých lesníků a zemědělců je voda stále „nepřítel“). Nestor ochrany přírody na Tachovsku Pavel Řepa se k tomu v encyklopedii Českého lesa (nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2005) vrací následujícími větami: „Na počátku 70. let 20. století však bylo okolí rezervace razantně odvodňováno a tyto úpravy snížily hladinu spodní vody natolik, že i ve středu rezervace začal smrk zatlačovat borovici blatku a s ní typickou rašeliništní květenu a zvířenu. V 80. letech se díky aktivitě členů ČSOP povedlo podpořit rozvoj blatky vyřezáním smrku z jejích porostů a jejich oplocováním ve snaze ochránit přirozenou cestou se zmlazující blatky před okusem zvěře. V současné době boj o záchranu blatkových porostů vrcholí snahou vrátit do rezervace původní vodní poměry zadržením vody v rašeliništi příčnými hrázkami na vodotečích, které z ní vytékají.“

Vrátíme–li se z bažin na silnici, cestou zpět od Rendezvous do Lesné míjíme něco neobvyklého. Nedaleko silničního můstku přes Hraniční potok, vpravo za krajnicí, leží torzo smrku vyvráceného v roce 1988. Jde o bývalý památný strom (tehdy podle platné legislativy „chráněný přírodní výtvor“) „Smrk u hájenky Rendezvous“. Proč se o tomto stromu zmiňuji a proč zůstal na svém místě i po té, co padl? Jde totiž o strom „zázračný“, tak nějak působil na starousedlíky bizarní srůst dvou smrků. Stromy byly srostlé ve výši asi osmim metrů a na vrcholu se opět oddělovaly. Nakonec, jak jsem již předeslal, torzo je stále k vidění. Já osobně jsem k „zázračnému smrku“ přišel poprvé v devadesátých letech dvacátého století, a tak jeho „stojící“ podobu znám jen z fotografií publikovaných v různé literatuře. Ještě doplním, že pod stromem stávala socha Sv. Jana Nepomuckého.

Miroslav Trégler

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení