„S paní účetní se věnujeme přípravám už třetí den. Není to pouze o tom, donést urny. Musí se získat volební lístky, které nám byly zaslány mailem, dále se musí roznést, s čímž nám byli nápomocní občané," řekla starostka Hošťky Hana Sojková, která dále navázala o dalších nezbytnostech.

„Musí se také proškolit komise. To probíhá tak, že na školení většinou jede zapisovatel s předsedou, kteří si s sebou vezou zákony o volbách a na místě jsou pak speciálně proškoleni. Zapomenout se nesmí ani na urny. Na ty máme na obecním úřadě speciální prostor, aby se s nimi nic nestalo. Před volbami se musí samozřejmě, jak já říkám, vydezinfikovat," řekla s úsměvem starostka.

Pokud jsou všechny potřebné věci splněny a urna je řádně zapečetěna českou trikolorou, kterou podepisují členové komise, může se začít volit. Volební místnost musí také krom urny a odděleného volebního místa obsahovat několik dalších věcí. „Jde například o popis a ukázku volebních lístků a několik dalších věcí. Jedná se opravdu o nutnost. Kdykoliv se totiž může přijet podívat kontrola a jakmile něco chybí, je hned na problém zaděláno," dále řekla starostka Hošťky.

A jak se vlastně zabavuje komise, když nemá na práci žádného z voličů? „Většinou hodně vaříme, tedy vyměňujeme si recepty. Povídáme si o oblíbených seriálech a o rodině. Nedá se říct, že bychom se tu nudili," řekla jedna z členek komise v Hošťce.

Jak to již bývá, každé volby provází nějaká kuriozita. Ta první se nejspíše objevila v Žebrácích, které jsou druhým volební okrskem Hošťky. „Máme zde jednoho pána, který má v Žebrácích stále trvalé bydliště, tudíž je u voleb nahlášen. Problém je ale ten, že ho nikdo již přes deset let neviděl. Nevím jak je možné, že ho tady máme stále napsaného," vysvětlila jedna členka volební komise v Žebrácích.

Volby do zastupitelstva Plzeňského kraje pokračují v sobotu od 8 do 14 hodin.