Aby komíny správně fungovaly, musí se provádět jejich pravidelné kontroly a čištění. Podle kominíků ale tuto povinnost dodržuje pouze padesát procent majitelů komínů.

Pravidelné kontroly a čištění ukládá a upravuje vyhláška Ministerstva vnitra. „Lidé komíny nečistí ani z poloviny tak, jak by měli podle vyhlášky,“ upozornil kominík z Plané, Jiří Reil. „Snažím se na pravidelné čištění a kontrolu chodit tak, jak bych měl. Přijdu k lidem do domu, ale oni komín vyčistit nechtějí. Na určité vesnice chodím pravidelně, tam už si zvykli, ale je jich opravdu málo. Většinou vyčistím z celé vesnice tak půlku,“ upřesnil nám situaci na Tachovsku Reil. „Většinou nikoho nezajímá, že škodí sám sobě. Pokud nebudou lidé pravidelně čistit komín, může jim v nejhorším případě začít hořet dům od komína, v nejlepším případě jim nehoří kotel, protože komín neplní správnou funkci,“ vyjmenoval nejčastější důsledky nezodpovědnosti našich spoluobčanů Reil a dodal, že většinou ho lidé volají až když mají s kotlem potíže, nehoří správně kotel nebo je postihne požár.

Obdobně nám vylíčil situaci i kominík z Horní Jadruže, Josef Polášek. „Lidé nečistí komíny tak, jak by měli už od revoluce. Někteří jsou zodpovědnější a dodržují lhůty čištění, jiní ne. To si musí každý sáhnout sám do svého svědomí,“ řekl Polášek.

Vyhláška ministerstva vnitra upravuje lhůty pro pravidelné čištění komínů podle výkonu kotle a druhu paliva. Kotle s výkonem do 50 kw a s nevyvložkovaným komínem se musejí čistit až šestkrát ročně. Dvakrát ročně se musejí čistit vyvložkované komíny s 50 kw výkonem.

Jaroslava Bártová