Závod na výrobu hlavových a loketních opěrek pro osobní automobily Grammer Tachov ukončil vyjednávání s odborovým svazem KOVO o podobě mezd pro příští kalendářní rok. Všichni zaměstnanci se mohou těšit, že jim tarifní mzdy vzrostou od 1. ledna 2008 o 4,31 procenta. „Spokojení jsme vlastně jen částečně, odbory totiž původně požadovaly zvýšení mezd o deset procent,“ zmínil předseda závodní organizace odborového svazu Juraj Gomolák.

Přesto nemají odboráři důvod na výsledek vyjednávání nadávat, podařilo se jim totž vyjednat delší dovolenou. Dosud měli zaměstnanci nárok pouze na čtyři týdny, garantované zákoníkem práce. „Abychom motivovali zaměstnance a zajistili jim kvalitní podmínky pro práci v naší společnosti, přidali jsme za každý odpracovaný rok jeden den dovolené navíc,“ říká ředitel tachovské pobočky GrammeruMartin Kořínek. Celý týden dovolené dostane ten, kdo je u firmy minimálně pět let. Grammer Tachov, který vyrábí opěrky pro Audi, VW, BMW a další světové automobilky, má pro své zaměstnance i různé další benefity. Přispívá měsíčně 300 korun na penzijní připojištění, hradí polovinu nákladů na stravné, vyplácí třináctý i čtrnáctý plat a když je ze strany zaměstnanců zájem, připívá i na sportovní aktivity a masáže.

Součástí platu jsou i prémie, a pracovníci jsou motivováni i docházkovným. „Bohužel, ne všichni pracovníci si umějí těchto věcí vážit, a ne všichni je patřičně využívají. Neuvědomují si, že ne každý podnik podobné výhody nabízí,“ uvedl Kořínek. V Grammeru Tachov pracuje 437 zaměstnanců, 351 je kmenových, ostatní jsou agenturní. Průměrné mzdy se tu u montážních dělníků pohybují kolem 17600 korun, u šiček okolo 16700 Kč. Republikový průměr je přes 20 tisíc korun hrubého. Vloni vydělal Grammer AG 21 milionů euro čistého.

Glosu autora článku naleznete zde