VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odešel první porevoluční starosta Stříbra

Stříbro – Ve věku 78 let zemřel v pondělí Mirko Strankmüller, který byl posledním předsedou Městského národního výboru ve Stříbře a který se zasloužil mimo jiné o záchranu renesanční podoby stříbrské radnice. Také stál u zrodu partnerské smlouvy s bavorským městem Vohenstrauss.

16.1.2015 1
SDÍLEJ:

ZE SETKÁNÍ s představiteli partnerského města Vohenstrauss. Mirko Strankmüller je na snímku čtvrtý zprava.Foto: Archiv město Stříbro

Jak informovala kronikářka Stříbra JIndřiška Netrvalová, Mirko Strankmüller byl do funkce zvolen 18. června 1986. „V té době nastal rozhodující obrat a skutečné nastartování obnovy historické renesanční radnice. Vedení města v čele s panem Strankmüllerem využilo nastalé situace, způsobené živelnou pohromou, a podařilo se prosadit zařazení obnovy radnice do závazného plánu dodávek Okresního stavebního podniku v Tachově," uvedla Netrvalová.

Na radnici se posléze vrátila správa města se svými úřadovnami, z objektu se stalo i kulturně společenské centrum. „Panu Strankmüllerovi se podařilo být předsedou městského národního výboru v pohnuté době historických změn v naší společnosti po listopadu 1989. Otevřely se hranice a Němci byli také zvědaví, jak to u nás chodí. Z německého městečka Vohenstrauss přijeli vyjednavači spolupráce. Dne 26. února 1990 vyjeli první představitelé Stříbra do Vohenstraussu a na 7. března 1990 byla do Vohenstraussu k rozhovorům na radnici pozvána oficiální delegace," popsala kronikářka.

Tehdejší předseda národního výboru Mirko Strankmüller a starosta Vohenstraussu stvrdili dohodnuté partnerství obou měst podáním ruky a dali vzniknout vztahu, který trvá dosud.

Deset let po podpisu smlouvy, v roce 2000, se někdejší předseda MěNV a první porevoluční starosta města Mirko Strankmüller vyjádřil, že podpis partnerské smlouvy z roku 1990 je jako stavění mostů mezi dvěma sousedícími národy, českým a německým.

Autor: Jiří Kohout

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení