Požádali jsme ty, kteří Petra Bursíka znali, aby se s námi podělili o vzpomínku na něj.

„Zpráva o jeho smrti nás překvapila všechny a přinesla smutek,” řekl současný starosta Stříbra Bohuslav Červený. „Zemřel náhle, navíc v prostředí, které velmi miloval a ve kterém se mohl věnovat svým velkým zálibám – lyžování a vysokohorské turistice. Vědomí, že jej již nikdy nepotkáme, že nebudeme mít možnost s ním strávit společnou chvilku, je bolestné, smutné. Pro nás všechny, kdo jsme jej znali, pro rodinu a jeho nejbližší zejména. Dovoluji si, jako současný představitel města, vzpomenout tohoto výjimečného člověka, který stál v čele našeho města po dobu dvanácti let. Ojedinělé! Pro město pracoval s vysokým nasazením a my jako občané musíme s hlubokým uznáním vzpomenout na jeho práci pro město.

My, kteří jsme mu mohli říkat Petře, pro nás byl kamarádem plným energie, na kterého jsme se mohli vždy spolehnout. Byl přítelem, s kterým bylo milé vnímat společný prožitek. Bohužel byl …”

„Na Petra Bursíka budu vzpomínat, jako na výborného a energického člověka a dobrého a spolehlivého starostu,” řekl Ladislav Macák, starosta Tachova. „Co slíbil, to splnil, jednal vždycky korektně, bylo na něj stoprocentní spolehnutí. Takového člověka je škoda.”

Petr Bursík odcházel do funkce starosty v roce 1989 z pozice učitele tělesné výchovy a biologie Základní školy Gagarinova ve Stříbře. Tam se také po dvanácti letech vrátil, odtud odcházel do důchodu. „Byl to člověk velice aktivní, činorodý,” vzpomíná ředitel školy Karel Mužík. „Žil věcmi veřejnými, sportem a školou. Rozjel tu u nás lyžařskou školu, organizoval celou řadu akcí. V každém z nás zanechal svoji stopu.”

Na kolegu zavzpomínal i ředitel ZŠ Zárečná Tachov Zdeněk Hnát. „Znal jsem ho nejdřív jako tělocvikáře ze závodů, na které jezdil s dětmi. Věnoval se jim maximálně. Byl jsem s ním dokonce v devadesátých letech na horolezecké výpravě ve Švýcarských Alpách. Když se stal starostou, vídal jsem ho méně. V posledních letech jsem se s ním opět setkával jako s funkcionářem TJ Baník Stříbro. Byl to fajn člověk, s nímž byla vždy vynikající spolupráce.”

„Té zprávě se dalo těžko uvěřit. Petra Bursíka jsem zažil jako svého učitele, pak jako starostu našeho města a v posledních letech jako tajemníka TJ Baník Stříbro,” vzpomíná předseda Baníku Karel Lukeš. „Byl to člověk na svém místě, bylo na něj stoprocentní spolehnutí, odváděl vynikající práci. Na každé jednání, na každou akci byl vždy dokonale připravený. Chodil jsme k němu pro názor, pro radu.

Vzpomínám si na naše poslední setkání, kdy nadšeně vyprávěl o chystané cestě do Ameriky, o itineráři cesty a o tom, co vše pro sebe a své kamarády naplánoval. Škoda, že počasí a jiné nepředvídatelné události naplánovat nemohl. Přeji mu, aby na té nejvyšší hoře, kde se právě nachází, nalezl svůj klid. Bude nám všem chybět.”