Podle tachovského starosty Jiřího Stručka ale zatím krizový stav nenastal. „Ohňostroj je zatím naplánován. Zda bude, či nebude, již není v naší moci. Jestli bude sucho a horko, tak se teoreticky může stát, že hejtman vydá zákaz používání pyrotechniky pro celý kraj. Ale zatím žádné takové opatření vydané není,“ řekl starosta Tachova.

Místním občanům a častým návštěvníkům slavností se jistě vybaví obdobná situace z roku 2015, kdy byl ohňostroj právě kvůli vydanému zákazu zrušen jen několik dní před samotným konáním.

Plzeňský kraj zatím žádné opatření související se suchem a ohněm nechystá. „Zákaz používání pyrotechniky, či opatření omezující zacházení s otevřeným ohněm jsme letos zatím nevydali,“ potvrdila Deníku krajská tisková mluvčí Eva Mertlová. Taková opatření vydává kraj na základě varování hydrometeorologů, což se zatím letos nestalo.

Opatrní musejí být při sklizni také zemědělci. V počasí, jaké panuje v těchto dnech, mohou vnikat na polích požáry. „Třeba ječmen dělá problémy, snadno začne hořet. My to řešíme tak, že na poli je připravena cisterna s vodou, která je připravena okamžitě zasáhnout,“ uvedl Vladislav Moravec ze ZD Černošín.

Typickým znakem horkého počasí jsou zdravotní komplikace. Ke kolapsům z horka vyjíždějí záchranáři velmi často také do průmyslových komplexů. „Třeba do Boru nebo Nové Hospody na Tachovsku. A to i několikrát za den. Zejména zahraniční dělníci podceňují svůj zdravotní stav a pitný režim. Někteří z nich u sebe nemají ani doklady nebo průkaz o zdravotním pojištění,“ uvedl manažer vnějších vztahů ZZS Plzeňského kraje Vítězslav Sladký.