Praha olympijská – to je název společnosti nedávno vytvořené s cílem uspořádat v Praze Olympijské hry. Zástupci společnosti tvrdí, že na to máme. Předkládám k této úvaze úvaze několik pochybností.

Morální hledisko: Jací vlastně jsme? Máme obrovské problémy s korupcí, OECD nás dokonce naléhavě vyzývá, abychom s ní důrazněji bojovali. EU zase Česko varuje kvůli odpadům. Neumíme se ani postarat o zahraniční turisty Jen 12 procent z nich je u nás spokojených. Mnozí sami víme, jak vypadají příkopy podél našich silnic.

Jaderný fyzik a chartista F. Janouch zase posmutněle píše o nepoctivosti, prostituci a špíně, s jakou se v Praze setkal. Ta nepoctivost se netýká jen taxikářů, na které je asi nejlépe vidět. Na Prahu, která má asi 10 procent obyvatel státu, připadá přibližně 30 procent z celkového objemu trestné činnosti ve státě. Zhruba stejný podíl připadá i na trestnou činnost policistů, pražských i mimopražských, kde ti pražští zase vedou. Co si potom myslet o našich politicích, kteří v tom prostředí žijí?

Pro lidi, kteří mohou srovnávat, je dnešní Praha svérázný Bronx. To má být důstojné místo pro Olympijské hry? Ekonomické hledisko Stát, Praha i další města jsou zadluženy. Chybějí obchvaty obcí, opravy vodovodních i jiných sítí, památek, ve stále horším stavu je venkov. Státu stále chybí přeložit 20 tisíc stran textů EU. Brusel už vládu ČR varoval, překladatelský servis nemáme zajištěn. Navíc nám Brusel předpovídá nižší ekonomický růst. Praha nemá na platy učitelů, stát nemá vyřešeny pozemkové úpravy, čističky odpadních vod.

Dálnice stavíme dráž, než jinde v EU. Zastupitelstvo Prahy říká, že není možné, aby se Praha kvůli hrám zadlužila. Takže náklady budou hradit daňoví poplatníci, ne pořadatelské město. Pro ekonomiku země je důležitý vyvážený vývoj. Místní i časový. Ten místní už dávno není, mj. proto, že zájmem politiků jsou místa s velkou koncentrací voličů, velká města. A ta vyváženost časová, jinými slovy plynulý vývoj je nyní ohrožen hrami. Jsou obavy, že pro zemi naší velikosti a s naší výkonností ekonomiky by to byl šok. A po něm dluhy a nevyužité areály, podobně jako u jiných olympiád. Montreal splatil dluhy z OH roku 1976 až letos.

O zkušenostech Řecka řekl tamní ekonom Platón Monokrousson z Eurobanky v Aténách: „Olympiádu zaplatíme z daní. Rozpočet her se nafoukl až na trojnásobek a uvrhl státní rozpočet do hlubokého schodku. Ještě, že už máme euro, jinak by úrokové míry vyletěly stropem.“ Pro některé lidi, hlavně pro ty bez morálky, jde o něco jiného než o hry. Jde jim o to, aby se stát k něčemu před světem zavázal, a tím se stal vydíratelným. Protože hry nesmějí zadlužit Prahu, tak čerpání peněz bude podmíněno čerpáním ze státního rozpočtu, a požadavky na to čerpání lze přece snadno stupňovat. A přitom úspěšně, protože jinak by vznikla mezinárodní ostuda.

Ono by to nebylo u nás poprvé, ale poprvé by šlo o past tak obrovskou. Jako příklady z minulosti uveďme nucené přesunutí Mistrovství ČR v hokeji do jiného státu, nebo patálie s Kongresovým centrem. Něčím podobným zavánějí gripeny, Unipetrol, Setuza, dálnice D47, úděsné machinace Pozemkového fondu ČRs půdou, i dlouhá řada jmen osob. Pravdě nejsou moc vzdálena slova: co výběrové řízení, to kauza. Jde o do očí bijící aroganci a zpupnost, zásadní selhávání státu. Ekonomové nám lžou?

O přístupu společnosti Praha olympijská se také napsalo: Aby ekonomická bilance her vyšla kladně, uchýlilo se hlavní město k účetnímu podvodu na občanech…“makroekonom ické modely, u kterých autoři předstírají, že jde o ekonomiku, nepopisují realitu tohoto světa. Jsou účelovou konstrukcí s předem daným výsledkem…“ To, že nemáme na hry, není ostuda. Ostuda je to, jak se u nás nakládá s penězi nás všech. I bez her. Navíc se z Prahy ozývají hlasy, že stavět se bude i bez her, a že stavění stadionů musí začít hned.

Dovede si někdo představit něco cyničtějšího…?! Hlavní město zbohatlo Praha zbohatla, ale až po roce 1989. Je z ní nejbohatší region ve střední a východní Evropě. Výrazně se ovšem prohloubily i ekonomické a sociální rozdíly mezi regiony našeho státu. Přibývá zpráv o tom, že podnikatelé utíkají do Prahy. Proč? Lákají je výhody, především menší četnost finančních kontrol. V Praze 8 je četnost kontroly berních úředníků 139 let, v Bruntále čtyři roky. S odchodem fyzických osob přicházejí obecní úřady o peníze, které se platí podle sídla firmy. Praha má také komparativně postarší obyvatelstvo. Průmysl Prahy je na jejich počet obyvatel slabý.

Kdo tedy dělá z Prahy ekonomického tygra? Zbývají zemědělci z Václaváku. Ač byly a možná ještě jsou doby, kdy největší část zemědělských dotací šla do Prahy, tak na ekonomický úspěch Prahy to zdaleka stačit nemůže. Zbývají kouzla s čísly, výkazy a penězi. Tak, aby Praha mohla spokojeně žít z hodnot vytvořených jinde a někým jiným. Bouří–li se dnes starostové menších obcí proti tomu, aby z menších a chudších obcí šlo do větších měst víc peněz, než dosud, není se čemu divit.

Obec s příjmem šest milionů korun by ročně měla odevzdat těm velkým čtyři miliony. Místopředseda pro ekonomiku p. Zedníček sděluje: „Počínaje rokem 1984 byly podle závěrečných zpráv všechny olympiády ekonomicky přínosné, a to i ty v Aténách.“ Jenomže o tom, jak to skutečně bylo v Aténách, jsme se od řeckého ekonoma Monokroussose dozvěděli pravý opak, jak je uvedeno výše v tomto článku.

A z přehledu všech her od roku 1972 vyplývá, že u všech byly skutečné náklady vyšší, než plánované, přičemž rozdíl dělal nikoliv procenta, nebo desítky procent, ale několik set procent!!! Připomeňme si i slova šéfa společnosti Praha olympijská Petery, který se stěhuje z Prahy do Monaka. „Musím být v centru dění.

Přes firmu potečou stovky milionů korun. …Doufám, že je to byznys minimálně na 12 let…,“ Tady bychom měli být vděční za upřímnost. Jde jim opravdu o byznys, a některým o zviditelnění. Vyšperkují město za půlku rozpočtu Je–li tato kritika převážně oprávněná, potom je zarážející skutečnost, že politici včetně prezidenta k tomu mlčí, nebo přikyvují. Přikyvují tomu, aby se jedno město vyšperkovalo za polovinu státního rozpočtu…Akce Praha olympijská je podle mého názoru výsměchem zbytku státu, hlavně pohraničním oblastem a Moravě. Lze se potom divit, že se v mezinárodní anketě pouze česká mládež v první řadě stydí za své politiky?

Pochybných je spousta věcí, třeba přidělování peněz z EU na revitalizaci bytového fondu. Údajně už je 80 procent dávno přiklepnuto Praze. Podobné je to s dotacemi z rozpočtu do obcí. Ty největší už má Praha. Připomeňme i mimořádný režim při prodeji státní půdy. Vynutili si ho zbohatlíci z Prahy, aby měli na čem stavět. Ač nebyl zveřejněn, přenesl se ten režim rychle i na Rudé Tachovsko, kde napáchal neuvěřitelné škody, hlavně malým rolníkům. Kde je příčina toho všeho ? Po roce 1989 u nás byla nastavena taková benevolence vůči nekalostem, že gauneři ztratili i ty poslední obavy z postihu. Zároveň se nekalostí dělá čím dál tím víc, čím více je příležitostí. Kde ty příležitosti jsou největší?

Nevystihuje právě toto ten „ekonomický“ úspěch hlavního města? Připomeňme slova starostky obce Komárno: „Nedovolme likvidaci venkova. Česká republika není jen Praha. Společné peníze potřebují všichni… postavme se reálné nespravedlnosti páchané na obyvatelích venkova.“ A slova jednoho Moravana, který do tisku napsal: „Je velmi smutné, že to takto je, tak to vidím já, Moravák, který už do Prahy asi nikdy nepojede, protože co celé generace před námi budovaly, je pro bohaté turisty a na obyčejné lidi nezbývá místa.

Ale oni také vzešli z nás, lidí. Škoda. Více pokory by vám, Pražákům, neškodilo. Nažerte se. Udělejte si vlastní stát anámdejte pokoj!“ Ač jsme na opačném konci státu, než je Morava, i my bychom se rádi bez zhoubného vlivu Prahy obešli. Nejde jen o nás, o jednotlivce. Ono jde o budoucnost celé země. Protože to, co dnes produkuje hlavní město, tohle město s nezdravou koncentrací moci a s čím dál větším nedostatkem morálky, to nevěští nic dobrého. Vidíme to na čím dál více populistickém chování většiny politiků, ale i na většině programů televize, kam se zřejmě promítá hlavně ten pražský způsob života.

Nechtějme tu povrchnost, to nahrazování jedné prázdnoty jinou, nechtějme to předvádění podvodů, násilí, oplzlostí. Tyto řádky se mi nepíší lehce. Byla to přece Praha, kde byl v roce 1948 veřejný protest studentů proti nastupující totalitě, byla to Praha, na kterou s vděčností myslíme, když si vzpomeneme na roky 1968 a 1989. Jenomže lidsky to byla jiná Praha.

Vlastně ani tyto kritické řádky nejsou namířeny proti všem Pražanům. Už proto, že většina z nich nefandí tomuto pokusu o gigantický podvod jménem Olympijské hry. Pokud by se dalo uvažovat o tak obrovském počinu, tak jistě ne teď. Ani začínat. Dluhy máme, kam se podíváme. Hlavní tlak na uspořádání her jde z města, které zemi vévodí nejen z hlediska správy. Praha je zároveň město, které si vymohlo nemalá privilegia a protože s jídlem rostě chuť, chce stále více.

Na úkor země jako celku. Mělo by být milou povinností mít rád svou zemi. Ale je to čím dál těžší, hlavně i kvůli politikům, když sledujeme jejich práci. Jejich přístup k Praze olympijské nevyjímaje…

Autor je soukromě hospodařící rolník.

Reakce na článek můžete vkládat do diskuse.