Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opeřenci a poslové jara dostali vánoční dárek

Tachovsko – Problematická hnízda čápů bílých v Brodu nad Tichou a Starém Sedlišti jsou definitivně přemístěna na nové sloupy.

25.12.2014
SDÍLEJ:

Z instalace nových hnízdních podložek. Foto: DESOP

I když jsou černobílý opeřenci daleko v teplých krajinách, dostali doslova vánoční dárek. Ochránci zvířat a ornitologové přemístili dvě hnízda. Ta původní byla totiž problematická a nyní byl nejvhodnější čas na realizaci.

Podle zúčastněných to byla extrémně náročná akce. „Hodně silný nárazový vítr, dešťové přeháňky a samotná náročnost práce ve výškách nám dala všem docela zabrat. K tomu u Petra Kokošky, který montoval na oba dva sloupy stupačky, se jednalo i o jeho první akci tohoto typu, a tak si to opravdu ´vychutnal´ se vším všudy," uvádí ve zprávě Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů DESOP.

Cílem akce bylo osadit na již postavené betonové sloupy s umělou hnízdní podložkou a přístupovou lávkou speciální stupačky, po kterých se dá k hnízdu pohodlně dostat. Vše muselo být hotovo a vyúčtováno do konce roku, „a tak jsme si počasí ani datum nemohli moc vybírat. Po namontování stupaček přišla na řadu instalace imitace rozestavěného hnízda, která by měla čápy v následující hnízdní sezoně přilákat," dále popisuje ornitolog.
To vše se odehrálo kvůli tomu, kde si čápi původně postavili hnízda, totiž na sloupech s dráty elektrického vedení. Energetici tuto situaci rok tolerovali, ale kvůli bezpečnosti čápů a v podstatě i lidí se muselo přikročit k přemístění čapích obydlí.

„Podobných hnízd nebo pokusů o stavbu hnízd na elektrickém vedení máme v kraji za posledních 10 let čím dál víc. Jen na Tachovsku se podobně jako v Brodu nad Tichou a Starém Sedlišti snažili čápi postavit letos hnízdo i v Boru, kde mají dokonce celkem na jedné lince hnízda tři! Podobně tomu je však i na Klatovsku nebo Domažlicku, tady však čekáme, co se z pokusu o založení nového hnízda vyvine, jelikož každý takovýto přesun by měl být řádně podložen skutečností, že to čápi myslí vážně a opravdu vyhnízdí," poukazuje Makoň.

Prvním přemisťovaným hnízdem bylo to v Brodu nad Tichou. Šlo o komplikovanou záležitost. „Místní starosta nám nejdříve po telefonu zájem o přesun hnízda potvrdil, ale když došlo na písemné stanovisko, tak obecní zastupitelstvo s umístěním betonového sloupu na obecním pozemku nesouhlasilo. Argumentace typu, že si to čápi stejně postaví, kde budou chtít, a že nechtějí další betonovou „příšeru" byla, pravda, z části logická a legitimní, ale na druhou stranu nesouhlasné vyjádření přišlo v době, kdy byl už projekt rozjetý a finančně podán."

Naštěstí vše zachránili manželé Jiří a Marta Bernasových, kteří mají již třetím rokem čapí rodinku i s hnízdem přímo před svým domem. Díky nim jsme mohli náhradní betonový sloup postavit přímo na jejich zahradě a hned vedle hnízda nevyhovujícího. Nejen, že je tak šance na úspěšnější obsazení hnízda náhradního, ale svým velkorysým rozhodnutím zachránili Bernasovi nejenom hnízdo čápů v obci, ale i nás a samotné čápy. „Děkujeme," vzkazují ochránci zvířat.

Hnízdění čápů ve Starém Sedlišti už od samého začátku provázely bouřlivé emoce místních, problémy s hnízdem a jeho přesunem.

„I přesto tam letos čapí pár i navzdory energetikům úspěšně vyvedl dvě mláďata a nám se podařilo zrealizovat bezproblémový přesun hnízda na nově postavený sloup. Tady, na rozdíl od Zastupitelstva Brodu nad Tichou, fungovalo vše bez problémů, operativně a rychle. Místní čápy sledovali, hlídali a pomohli s přesunem samotného hnízda. Ve své podstatě paní starostka nejenom, že slíbila, že výstavba nového sloupu nebude na obecním pozemku problém, ale dokonce i vše včas a s určitou časovou rezervou projednala na obecním zastupitelstvu a deklarovala písemným souhlasem. I zde děkujeme velice za pomoc všem zúčastněným, jejich podporu a snahu čápy v obci udržet za každou cenu," říká dále plzeňský ornitolog a dodává, kdo tuto akci vlastně zaplatil.

Výstavbu dvou nových betonových sloupů a instalaci provedla firma z Plzně. Veškeré materiály a práce dodala pouze za režijní dotovanou cenu 25 tisíc korun. „Svaření ocelových hnízdních podložek s přístupovou lávkou, včetně nákupu materiálu, povrchové úpravy, osazení podložek, stupaček a hnízdního materiálu, jsme realizovali my (DESOP) v nákladu zhruba 30 tisíc korun. Do ceny bylo zahrnuto vše, včetně zaměření, komunikace se zastupitelstvy, přesun hnízd, následné sundání hnízd nevyhovujících plus osazení zábran proti opakovanému zahnízdění na funkčních sloupech elektrického vedení a nespočet návštěv lokality," vysvětluje Makoň ze záchranné stanice živočichů.

Celou akci přesunu těchto dvou hnízd hradila v rámci projektu „Podpora regionů" ze svého fondu Nadace ČEZ. „Rovněž velice děkujeme, jelikož bez této finanční podpory bychom jen těžko zvládli a stihli v tak rekordním čase hnízda přesunout a připravit na následující hnízdní sezónu."
Podle ochránců zvířat ale nejde také opomenout přímou podporu a zapojení samotných energetiků, kteří měli ze zákona možnost čápům hnízdo na funkčním vedení bez náhrady zrušit. „I když se v případě čápů bílých jedná o zvláště chráněného živočicha s poměrně velkou sledovaností ze strany veřejnosti, nemuseli se energetici vůbec ptát a mohli hnízda sundat. Neudělali tak, a ve finále dokonce i sami přispěli k tomu, aby čápi letos nejenom vyhnízdili, ale i na příští roky měli jiné náhradní hnízdní možnosti. I tady děkujeme a jsme rádi, že jsme problém společně vyřešili."

Autor: Redakce

25.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení