Kromě toho plzeňský biskup Tomáš Holub požehnal restaurovanému zvonu, který je součástí racovského kostela už 430 let.

Program se neodehrával pouze v kostele, ale také na prostranství na návsi. "Oslavili jsme zároveň také svátek dětí. Podstatné je, že jsme tento den využili k tomu, aby se lidé mohli setkat," řekla Deníku Jana Svobodová, starostka Starého Sedla, pod jehož správu Racov spadá.

Zvon se na věž umístil v podvečerních hodinách, odpoledne mu předcházelo žehnání spojené se mší svatou. "Zvon vydržel celou dobu, je to původní zvon, přežil všechny války. A v kostele byl ještě jeden zvon, který byl odvezen, ale údajně někde existuje," dodala.

O kostel se stará Spolek sv. Martina. Jeho předseda Jaroslav Barhoň uvedl, že spolek vznikl teprve v loňském roce. "V kostele se konaly křtiny a lidé tak měli možnost vidět jej zevnitř, a to nás přimělo založit spolek, abychom kostel uvedli do lepšího stavu."

Objekt je podle jeho slov v současné době v havarijním stavu. "Naštěstí do něj ale neteče. Vyžaduje kompletní rekonstrukci - omítky, ohradní zdi a tak dále. Z mobiliáře se téměř nic nezachovalo. Letos ale budeme dělat strop, Plzeňský kraj schválil dotace, které pomohou opravu stropu financovat," řekl Deníku Barhoň s tím, že cílem spolku je dostat kostel do důstojného stavu, aby nemusel sloužit jen k liturgickým obřadům, ale také ke světským akcím.