Mimo jiné například zjistili, kde zimují labutě kroužkované na Tachovsku. „Labutě kroužkované na hnízdě v Boru u Tachova, Novém Dvoře, Zadním Chodově, Plané a Vysokém Sedlišti zimují v Německu na lokalitě Regensburg – Winzer a Oderpfalz,“ uvedl ornitolog Karel Makoň. Ten se podílel na kroužkování v roce 2009 v rámci projektu monitoringu a vyšetření na ptačí chřipku. „Okroužkovali, odčetli a odebrali jsme vzorky na vyšetření ptačí chřipky od celkem sto dvacet tři labutí velkých. Všechny vzorky byly opět negativní,“ vysvětlil plzeňský ornitolog a ochránce zvířat.

Cenné informace ornitologům poslala přes Kroužkovací stanici Národního Muzea Praha německá a rakouská kroužkovací centrála, jejíž spolupracovníci v průběhu letošní zimy odečítali, většinou dalekohledem, kroužkované labutě na významných ptačích zimovištích zrovna tak, jako to dělají ornitologové u nás.

„Vzájemná výměna dat přes kroužkovací centrály má pak velký přínos pro praktickou ochranu sledovaných druhů. Tak například díky kroužkům se dá zjistit nejenom odkud a kam ptáci táhnou, kde hnízdí a zimují, ale i kolik jich je, kolika let se dožívají, co na ně působí, kdo s kým hnízdí a mnoho dalších informací,“ nastínil, jaké informace lze z monitoringu získat.