S buldočí neústupností požaduje osmnáct trvale žijících občanů Bezděkova odtržení od Města Bor.
Chtějí patřit k nedaleké vsi Kočov, kde prý najdou větší zastání.


„Město v naší osadě neinvestuje. Kočov nás bude spravovat lépe,“ tvrdí osadníci v čele s občanem Petrem Janatou.
Borské zastupitelstvo je neústupné. Nesouhlasí, aby třítisícové město přišlo o katastrální území s rozsáhlými polnostmi a lesy. Jen lesů je asi 156 hektarů.
Podle zákona navíc prý ani není možné, aby 18 lidí prosadilo oddělení části obce od samosprávního celku a to včetně majetku. „Zákon o obcích umožňuje osamostatnění části obce, kde žije alespoň tisíc obyvatel. To ale není případ Bezděkova,“ vysvětluje tajemník borské radnice Jaroslav Havlíček.


Obě strany se v pondělí v podvečer sešly na společném jednání v borském zámku. „Přišli jsme náš problém rozseknout,“ tvrdil bezděkovský osadník Josef Janeček. Nicméně ze schůzky žádné závěry nevzešly. Obě strany sice argumentovaly právními výklady, ty se ale lišily tak zásadně, že nemohlo dojít ke shodě ani v otázce, zda vůle Bezděkovských, vyjádřená osmnácti podpisy, je anketa či referendum.


Debata se nakonec dostala do slepých kolejí a změnila se v obyčejnou výměnu názorů na téma: spravovalo město osadu dobře, či nikoliv? Investovalo do ní adekvátní část zisků třeba z příjmů z obecních lesů? Podle starosty Kočova Miroslava Peška by obě strany měly svou rozepři vyřešit smírně, nejlépe dohodou.


„Osobně si myslím, že není důvod přání Bezděkovských nesplnit,“ řekl na pondělní schůzce.
Osadníci počítají, že znovu požádají o právní stanovisko krajský úřad, nebo ministerstvo vnitra. Ani nemyslí na to, že by dopadlo jinak, než v jejich prospěch. „Chceme si své věci spravovat sami, úředníci by to měli pochopit,“ říká Josef Janeček.
Bor spravuje celkem jedenadvacet osad, nejvíce v celém příhraničí.