Zámek se tak ocitl bez střechy, ze stavby jsou demontovány dřevěné trámy, z některých oken zmizely i pískovcové parapety. Podle místních tak průběh prací spíše připomíná rozebírání stavby, než její opravu. A to vadí občanům i vedení obce.

„Proslechlo se, že k nám přijede firma, vykoupí trámy, odjede a zámek zůstane zchátraný. Ihned jsem kontaktoval majitele, jestli takto uvažuje," řekl Deníku naštvaně starosta Jiří Šefčík. „Firma také bez našeho souhlasu využívá pozemky obce. Rozhoduji se, zda na ni v této věci podám trestní oznámení," pokračoval.

„Tohle mi jako rekonstrukce nepřipadá. Dokonce jsou už někde vybourány i pískovcové parapety. Objekt se v podstatě drancuje. Mám strach, že ze zámečku zůstane jen obvodové zdivo. Jsem o tom přesvědčen každým dnem čím dál více. Navíc jsem zjistil, že na nového majitele i zámek je vyhlášena exekuce. Další otázkou je, jestli exekutor ví, že se stavba takto drancuje. Když je na objekt uvalena exekuce, tak by se přeci neměl bourat. Takhle se rekonstrukce nedělají. Jestli ta zřícenina tady zůstane, její odstranění bude stát plno peněz. Jsem zvědav, jak to bude dál pokračovat," dodal rozhořčeně starosta.

Majitelem ošelínského zámečku byl bývalý ošelínský starosta Jiří Hruška. Podle informací Deníku údajně věděl, že objekt má být takto rozebrán. „Lidem to prý Hruška říkal už o pouti, která tady byla v srpnu. Když jsem to poprvé slyšel, myslel jsem si, že je to fáma," řekl dále nynější starosta. Hruška však tuto spekulaci vyvrací. „Naopak. Právě proto že mě napadlo, že by to takhle mohlo skončit, jsem požádal realitní kancelář, aby zámeček neprodávala nějaké společnosti, ale fyzické osobě. V minulosti jsem budovu nabízel obci, ta však nejevila zájem," oponoval Hruška.

Ošelínským se nelíbí ani způsob, jakým dělníci práce provádějí. „Už jen nepořádek, který panuje okolo. Takhle se rekonstrukce nedělají. Materiál byl až na silnici. Dokonce vypadlo trafo, protože materiál lítal až do drátů, podle mě je to neprofesionální zákrok. Připadá mi, že to chtějí za co nejnižší náklady rozebrat, vytěžit z toho co se dá a okamžitě zmizet. Ve středu odtud odjely čtyři naložené kamiony se zdravým dřevem. Materiál prý odvezli do Německa, řekli mi to sami dělníci, kteří demolici provádějí," doplnil Šefčík s tím, že obec nemá právní nástroje, jak tomu zabránit.

V zahraničí je o tento materiál velký zájem. Firmou, která stavbu rozebírá, je AH-Bohemia. Ta se dřevem pocházejícím z historických staveb, obchoduje. Na svých internetových stránkách garantuje nejvyšší výkupní ceny za tuto surovinu na českém trhu. Její provozní ředitel Zdeněk Sokol ale ošelínskému starostovi v jedné věci odporuje.

„Není pravdou, že dřevo, které jsme odvezli, bylo zdravé. Mnoho trámů bylo ztrouchnivělých a ve špatném stavu. Stejně tak celý objekt. Dokonce nám statik potvrdil, že hrozí jeho zřícení. Dřevo, které používáme, zpracujeme v naší provozovně. Zde z něj vyrábíme výrobky, které mimo jiné vyvážíme i do zahraničí," upřesnil Sokol.

Bylo nám nahlášeno odstranění střechy zámečku. S tím, že v žádosti je uvedeno, že do konce září by měl majitel mít zpracovanou projektovou dokumentaci na statické zajištění objektu a novou střechu. Na můj dotaz mi nový vlastník sdělil, že počítá s rekonstrukcí objektu. Dosavadní střešní konstrukce se prý zachránit nedala, a tak ji prodal.

Pokud by vlastník nechal stavbu bez střechy, můžeme jej vyzvat, aby zde provedl určité zabezpečovací práce a nezbytné úpravy. Na druhou stranu úřad musí vyčkat do lhůty uvedené vlastníkem. Podle stavebního zákona ho pak můžeme vyzvat, aby stavbu zabezpečil tak, aby nedocházelo k jejímu dalšímu poškozování a aby neohrožovala okolí. Pokud by měl ovšem zámeček už takto zůstat, budeme muset nějak zasáhnout. zatím mám od něj písemné vyjádření,že objekt chce zachraňovat.

Deníku se podařilo kontaktovat i nového majitele, kterým se stal Cedrik William Briance. Ten odmítl, že by měl v úmysl zámek pouze využít jako zdroj materiálu pro jiné stavby. „Veškeré dohady a spekulace odmítám. Rekonstrukce bude trvat minimálně jeden rok. Do čtrnácti dnů by měl vzniknout projekt na nové zastřešení," vyjádřil se k věci nový vlastník. „Chtěli bychom i nadále zachovat ráz zámečku, který by měl po opravě sloužit jako letní sídlo," dodal Briance s tím, že na investicích do rekonstrukce ošelínského zámku se bude podílet i zahraniční kapitál. „Mohu se zaručit, že zámeček v tomto stavu nezůstane," dodal závěrem nová majitel.