VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osiřelá čápata mají nyní 
nové rodiny na Tachovsku

Tachovsko – Náraz do drátů elektrického vedení nebo srážka automobilem, jsou dvě z možných příčin, kdy čapí mláďata přijdou o své rodiče. Proto se jim ornitologové snaží pomáhat a osiřelé mladé posly jara dávají k adopci.

18.6.2015
SDÍLEJ:

Sedm čapích sirotků.Foto: DESOP

 Jednou z vhodných a dlouhodobě ověřených lokalit pro adopci je také Tachovsko. A tak v minulých dnech plzeňští ornitologové umístili tři mladé čápy k náhradní péči do hnízd v Dlouhém Újezdu, Boru a Chodové Plané. „Celkem šlo o sedm čápat. Čtyři z Nalžovských Hor a tři z jižních Čech," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Podle něj je zatím předběžné říkat, zda se adopce povedla, to ukáže čas, zda staří čápi mladé přijmou.

Naděje na úspěch je ale veliká. „Za dvacet tři let existence naší stanice jsme k adopci dali čtyřicet pět mláďat čápa bílého a černého. Úspěšně jich bylo přijato a vyvedeno čtyřicet," podotýká ornitolog s tím, že například v Boru a Dlouhém Újezdě čapí rodinky opakovaně adoptovaly několik cizích mláďat.
Oproti minulým létům je situace poněkud jiná, co se týká stáří čápat. „Je v tom veliký rozdíl. Některá jsou už dost veliká a jiná jsou stará teprve dva týdny."

Rozdíl je dán zimovištěm. Ti, co přečkali zimu u nás nebo ve Španělsku, mají podstatně starší mladé než ti, kteří letěli ze zimovišť ve střední nebo dokonce jižní Africe. Jejich potomci jsou dnes maximálně třítýdenní. 
I podle stáří mladých si musí ornitologové vybírat vhodný čapí pár pro adopci. Už nyní do záchranné stanice stanice živočichů v Plzni míří další tři osiřelá mláďata, tak opět budou ornitologové hledat náhradní rodiče.

Kromě adopcí ornitologové kroužkovali luňáky červené, čápy bílé i černé, poštolky a jestřáby. Další místa, kam putovala mláďata k adopci jsou Dobřany, Spálené Poříčí, Dolní Bělá a Draženov.

Autor: Antonín Hříbal

18.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení