„Mezinárodní den žen má přece hluboké kořeny a vyjadřuje úctu k ženě jako symbolu rodiny,“ poukazuje devětatřicetiletý Stanislav Nový z Tachova. „V tento den na mojí ženu s květinou nikdy nezapomenu,“ dodal.

Podobně tak činí většina mužů. „V tyto dny zaznamenáváme jejich zvýšený zájem o nakupování květin,“ řekla Irena Křížová ze stříbrského květinářství Flora.

Proti oslavám MDŽ je naopak David Pergner ze Stříbra. „Proti ženám nic nemám. Ale myslím si, že Den matek by jim měl bohatě postačovat. I při něm se ženské přece sejdou a bouřlivě oslavují. A jednou do roka to stačí,“ míní.

Se svým názorem ale ženskou populaci rozhodně nepotěšil. „Nelze spojovat MDŽ s Dnem matek. Každá žena přece matkou není,“ oponuje Ludmila Prášilová z Tachova.

Mnozí lidé považují MDŽ za vymoženost minulého režimu. „Komunisté tento svátek obrovsky zprofanovali. Vždy jsem si myslel, že za jeho založením stojí právě komunismus jako takový,“ krčí rameny Vlastimil Kovařík z Plané

Toto spojení je ale chybné. „Mezinárodní den žen je původem socialistický svátek oslavy žen a boje za jejich rovnoprávnost. Jeho základy lze hledat v USA, kde se konaly demonstrace žen na popud Socialistické strany Ameriky,“ stojí v portálu mezinárodní encyklopedie Wikipedie.

„Pokud někdo MDŽ zpolitizoval, je to velká chyba. To se přece politiky vůbec netýká. Jedná se o normální vyjádření úcty k ženám,“ řekl starosta Kostelce František Trhlík.

Všichni to tak ale zřejmě necítí. „Málokterý dospělý potomek si vzpomene, že by měl mamince přinést k MDŽ květinu. U našich klientů je to bohužel rapidní,“ podotkla vedoucí zdravotního úseku Domova pro seniory v Panenské ulici v Tachově.

Tamní důchodkyně ale potěšilo, že si na ně vzpomněla drobotina z tachovské mateřinky v Tyršově ulici, která se jim včera předvedla pásmem tanečků a básniček.

Slzy dojetí při přebírání rozkvetlých kočiček neskrývala čtyřiaosmdesátiletá Věra Andrlová. „Už nemám děti a tedy ani nikoho, kdo by mi takhle hezky popřál. A strašně to bolí,“ rozplakala se.

Také u vás slavíte MDŽ? Uvítáme vaše fotogafie z oslav. Ty poté zveřejníme na stránkách Tachovského deníku a na tachovsky.denik.cz.
Vzbuzují u vás oslavy MDŽ rozporuplné pocity? Vaše názory na oslavy MDŽ a fotografie posílejte na e-mailovou adresu: redakce.tachovsky@denik.cz