Na místě, kde ostnatý drát rozděloval Evropu, se konal slavnostní akt za účasti významných osobností politické scény. Stalo se tak v Nových Domcích ve středu 23. prosince přesně po dvou desítkách let poté, co zde symbolicky přestřihli drátěné zátarasy ministři zahraničí tehdejšího Československa a Německé spolkové republiky.

O době pádu železné opony pověděl předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jiří Dienstbier. „Tento ostnatý drát, co držím v ruce, svítí novotou, přesto je originální. Asi se nehodilo, abychom tehdy střihali rezavé dráty, tak nám postavili kousek nové železné opony, abychom střihali nové dráty. Tak jsme si je střihli, ale potom šli o kousek dál, a tam si střihli ty pravé dráty,“ zavzpomínal tehdejší ministr zahraničí.

Jeho protějšek Hans – Dietrich Genscher nedorazil před dvaceti lety autem. „Přes tu hranici, kde dosud byly kulometné věže a dráty, přišel s občany Waidhausu pěšky do Rozvadova. My jsme pak tímto způsobem šli s českými občany do Waidhausu, po přestřižení drátů,“ připomenul přítomným Dienstbier.

Přítomen slavnostnímu aktu byl také místostarosta Tachova Jiří Struček, který setkání zahájil. „V roce devatenáct set osmdesát devět se nám splnil sen, že jsem se mohli podívat také někam jinam, než jen na východ,“ řekl úvodem místostarosta a dodal: „Během těch dvaceti let jsme se přesvědčili, že společná Evropa může existovat.“

Německý zemský rada Simon Wittmann připomněl blížící se svátky. „Pro všechny, kteří tady před těmi dvaceti lety byli, to byly opravdové Vánoce,“ řekl.

Jiří Dienstbier dále zavzpomínal. „Asi si dostatečně neuvědomujeme, že žijeme v úplně jiném světě, než tenkrát. Jako opozice, chartisté a další jsme už tehdy přicházeli s návrhy, jak pokročit při sjednocování Evropy. A ne vždy to bylo chápáno. Říkali jsme, že Evropa je rozdělena v Německu,“ zaujal posluchače. I v rozděleném Německu ale byli opatrní. „Říkali, že je třeba dělat díry do těch zdí a ne je hned rušit. Ale třeba i italský ministerský předseda Giulio Andreotti řekl rovnou, že Německo musí být rozděleno ne kvůli Němcům, ale kvůli tomu, že by se tím zrušil jaltský systém. Jenže to bylo přesně to, co jsme chtěli zrušit. Třiadvacátý prosinec před dvaceti lety byl důkazem, že se nám to zrušit podařilo. Byl to důkaz pro celý svět, že železná opona padla,“ dodal závěrem.

Slavnostní akt tak připomenul 20.výročí otevření česko-německých hranic, které představuje jeden z nejdůležitějších milníků českoněmeckých vztahů. Svědkem tohoto historicky významného okamžiku je pamětní kámen v Nových Domcích u Rozvadova.