Záchlumský dub je ale naopak na chvostu se stopětasedmdesáti hlasy. Ke třicátému září měla lípa v Ostrovcích na kontě devětset třicet čtyři hlasů a šlapala tak na paty první hrušce v Horním Poli ve Zlínském kraji (969 hlasů). Zatím ale není nic vyhráno a i záchlumský dub může ještě více než týden bojovat. „Od třetího října ale bude hlasování probíhat tajně, jeho pořadí finalistů již nebude aktualizováno na webových stránkách pořádající nadace. Oblíbené finalisty je stále možné do desátého října podpořit zasláním dárcovské SMS nebo vyplněním zpoplatněného hlasovacího archu. Výtěžek hlasování v anketě poputuje do veřejné sbírky a pomůže vysadit stromy po celé republice,“ připomněla Adéla Badáňová, PR manažerka projektu Strom roku.

Jak hlasovat pro dva stromy na Tachovsku a zároveň pro jediné dva zástupce v Plzeňském kraji? Jak bylo řečeno, pomocí SMS nebo speciálních archů. Pro hlasování pomocí esemesky je nutné zadat DMS STROM10 (to v případě dubu) nebo DMS STROM12 (v případě lípy). Cena DMS je třicet korun a sedmadvacet korun půjde na výsadbu stromů.

Vítězný strom bude vyhlášen dvacátého října v brněnském Divadle Husa na provázku.

„Vítěz obdrží nejen prestižní titul, ale také odborné arboristické ošetření a následně bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní anketě Evropský strom roku a bude soutěžit se stromy z Bulharska, Francie, Irska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska,“ uzavřela Badáňová.