Jedná se o 2386 metrů čtverečních zeleně mezi ramenem Mže a mlýnským náhonem, mezi Tachovem a osadou Svatá. Původně byl v nabídce za více než půl milionu, v současné době jej realitní společnost nabízí za 200 tisíc korun.
„Na ostrov se ptalo několik lidí, vážnější zájemce byl zatím jediný, ale ten by byl ochoten ostrov koupit za mnohem nižší částku," sdělil Deníku realitní makléř Michael Vaněk.


Případný nový majitel by musel především vyřešit otázku, co s takovým ostrovem. Nemovitost totiž leží v zátopovém území a tam se nedá stavět téměř nic. „V aktivní zóně se nesmí stavět vůbec, v zóně záplavy pak víceméně stavby související jen s tokem," upřesnil Deníku Josef Klostermann z odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu v Tachově. „Pozemek, o kterém je řeč, leží podle územního plánu v nezastavitelném území," vysvětlil dále pracovník tachovské radnice.
Na úzkém a podlouhlém území vládne bujná vegetace. „Rostou zde letité náletové dřeviny. Některé stromy na ostrově už jsou poměrně vzrostlé, takže pro toho, kdo by si pozemek koupil, by mohlo být nejcennější možná právě to dříví z vytěžených stromů," uvedl realitní makléř.


Majitelem ostrova je v současné době Vít Vála, který žije v Kolíně ve středních Čechách. Pozemek koupil od státu. „Ostrov jsem původně koupil od státu a připadalo mi to jako dobrý fór, mít ostrov na řece," řekl Deníku současný majitel.
Ten se na ostrov prakticky ještě nedostal. „Plánoval jsem, že tam budu jezdit na čundr, ale zatím se to nepovedlo. Na čundr se do Tachova na vlastní ostrov chystám už dost dlouho, teď to plánovala i dcera, ale zatím nám to nevyšlo," řekl Deníku s úsměvem majitel.

Ani současný majitel nepočítá s tím, že by na ostrově někdy něco postavil. „Postavit se tam opravdu nic nedá, je to jen na ten čundr, takže doufám, že než se ostrov prodá, ještě se tam alespoň jednou na čundr dostanu," dodal.


Podle Michaela Vaňka z tachovské pobočky realitní kanceláře, která ostrov nabízí, by bylo pozemek možné využít – kromě vytěžení náletových dřevin – třeba pro jednoduché sportoviště.
„Například jako cvičiště pro kynologii, nebo pro meditační zahradu a po rekultivaci pro běžnou zahradu. V katastru je území vedeno jako trvalý travní porost. Třeba by se tam dalo chovat i několik ovcí," uvedl pár příkladů realitní makléř.


Na ostrov je také komplikovaný přístup. „Ten je možný suchou nohou v podstatě jen přes náš pozemek po lávce," dodal majitel bývalého mlýna, v němž je dnes prodejna stavebnin, Josef Kirschner. „Já bych klidně ten ostrov koupil, ale za mnohem nižší cenu, než za kterou je dnes nabízen," dodal.
Příčinu nezájmu o koupi protáhlého pozemku mezi Mží a mlýnským náhonem si Kirschner vysvětluje především v tom, že lokalita je plná komárů a především je velmi vlhká a proto se k téměř ničemu nedá využívat.
„Myslím, že ani před válkou nebylo toto území bývalými majiteli nijak moc využíváno," řekl Deníku.
Jediné, co je v této části zajímavé, je podle něj bývalý mlýnský náhon. Ten, kdyby se vyčistil, by mohl posloužit třeba jako náhon pro malou vodní elektrárnu.