Takový je záměr projektu, který jeho autoři představili v pátek u příležitosti zahájení oprav a rekonstrukce. Setkání se událo v tamním roubeném kostelíku. „Hlavním cílem je právě záchrana těchto nádherných budov a vrátit je do původní podoby. Chceme ukázat lidem, jak se žilo v druhé polovině devatenáctého století, a to vše zabaleno do panenské přírody,“ uvedl vedoucí projektu Roman Liška.

Autoři projektu hodlají z Ostrůvku udělat odpočinkový areál, bez vlivu moderní doby, kde by návštěvníci nepožívali výhod jednadvacátého století. Zájemci o takový pobyt by si tedy museli odpustit mobilní telefony, televizory, rádia, internet a podobné vymoženosti. „Ne, že by tu nebyly, ale rozhodně chceme tyto věci zásadně omezit. Cesty by neměly být osvětleny pouličními lampami, ale jen orientačními světly a lidé by do ruky dostali lucerny,“ vysvětlil Liška s tím, že lucerny by samozřejmě byly bateriové kvůli případnému požáru.

Otcem myšlenky návratu do doby před sto padesáti lety je Petr Němeček. „Svojí úlohu v tom sehráli moji rodiče a to, že jsem vyrůstal a pak se vracel na ves uprostřed přírody. Když jsem zde byl poprvé, učarovalo mi to,“ vyjádřil Němeček.

Finanční stránku projektu zatím majitelé nezveřejnili. „Investice by neměla být závratná, už proto, že zde nebudou například počítačové sítě a podobné moderní věci,“ poukázal vedoucí projektu. Investičně se na celé akci podílejí majitelé, občanské sdružení a dotační programy Evropské unie.

Garantem rekonstrukce a obnovy je Občanské sdružení Okrašlovací spolek Ostrůvek. „Chtěli bychom být dozorem. Členové občanského sdružení mají osobní vztah a vzpomínky na toto místo, kde se dříve pořádaly i pionýrské tábory,“ řekl předseda Okrašlovacího spolku Ostrůvek Petr Cvačka. „Přírody postupně ubývá a my jsme tu ku pomoci tohoto projektu. Chceme případně zabránit, aby se celé akce chopil někdo, kdo by záměru zneužil,“ podotkl Cvačka.

Podle autorů projektu dostanou kamenné budovy například nová dobová okna nebo břidlicové a šindelové střechy. Veřejnosti bude nejprve otevřena restaurace a prvního návštěvníka chtějí uvítat přibližně za rok.