Říká, že je to vlastně jednoduché, a tak na svůj stromeček i jako dárečky už vyrobil desítky ozdob ze skládané kosmetické vaty, nebo také z papíru a třpytek. Na své výrobky je opravdu pyšný. "Já jsem takový, že si rád spousty věcí zařídím sám, takže i šiji, sám všechno zdobím, no a Vánoce jsou důležité a já je chci mít originální a ideálně po staru. Jak jsem tak brouzdal po netu, zaujala mě výroba vatových a papírových ozdob. Jsou tak jednoduché, že jsem to hned vyzkoušel a už jich mám hodně," pochlubil se Sauko, který navíc ve svém volném čase provozuje muzeum v Chodové Plané.

Zahájení sezony na Špičáku.
Lyžařské vleky musí v neděli opět zavřít

Na výrobu člověk moc věcí nepotřebuje, většinu má i doma. "Chce to nějaký kus tvrdého papíru nebo kartonu, drátek na očko, skládanou vatu, nejlépe čistou bavlnu. A samozřejmě lepidlo Herkules, štětec, nůžky. Nějaký obrázek, nebo na okraj cokoliv, já tu mám drátky s barevnými štětičkami. Kdo chce, může si lepidlo obarvit třeba vodovkami. Z kartonu vystřihneme požadovaný tvar, z jedné strany nalepíme očko vytvarované z drátku. Možno použít jen izolepu. Pak postupně na tvar přikládáme vatu, kterou vždy přetřeme štětcem namočeným v rozředěném Herkulesu. Vatu přikládáme opakovaně, tak zvaně ji vrstvíme, až vznikne 3D efekt. Lepidlo může být i obarvené temperou nebo vodovkou. Celý výrobek necháme pořádně zaschnout, pak přiložíme obrázek, opět přetřeme lepidlem, na které můžeme dát třeba i třpytky. Okraje lze dozdobit kartáčky na kola, krajkou, tkalounem, čímkoliv. A máte tu nejoriginálnější ozdobu," usmívá se autor.

Podobně prý pracuje i s papírovými ozdobami. "Na tvrdý papír naneseme jakýkoliv obrázek, který přilepíme. Na mokrou vrstvu ještě sypeme třpytky nebo jemný křemičitý písek, aby se leskly, absolutně jednoduché," dodal.

Autor: Martina Sihelská