Pro některé šokující zpráva, pro jiné, zejména pak pro obchodníky, pozitivní událost. Tak reagují lidé z Tachovska a okolí na plánované zrušení padesátníků. Poslední haléře zmizí z našich kapes a pokladniček k poslednímu srpnu 2008

„Je to hloupost. Akorát to bude znamenat zdražení a nic dobrého to nepřinese,“ rozčiluje se Klára Bránická z Mariánských Lázní. „Vydělat na tom mohou maturanti na plese. Místo padesátníků na ně bude pršet jednou tolik štěstí v podobě korunových mincí,“ míní.

„No konečně na ně přišla řada. Nebudou mi zatěžovat peněženku. Myslím si, že je to dobře,“ konstatoval Jan Kovalsky z Tachova.

Podle bankéřů už padesátníky přestaly plnit úlohu oběživa, takže jejich zrušení, jako v případě desetníků a dvacetníků se dalo očekávat.

Možné zdražení se bude dotýkat třeba poštovních známek, které v současnosti stojí sedm korun padesát haléřů. „O zrušení haléřů víme teprve od začátku týdne. Zatím jsme žádné kroky nepodnikali. K zrušení padesátníků dojde teprve příští rok,“ řekla nám Dita Václavíková, tisková mluvčí české pošty. O ceně známek se bude teprve hovořit na ministerstvu financí. „V současné době, nevíme kolik bude známka po zrušení padesátníků stát. Známky se mohou i v současné době dokládat jinou hodnotou, tak aby se docílilo požadované částky,“ konstatovala mluvčí. „Známky v hodnotě 7,50 se budou prodávat do vyprodání,“ uvedla.

Před čtyřmi lety se rušily desetníky a dvacetníky, ceny v obchodech zůstaly stejné a částky se zaokrouhlují až při placení. Desetníky i dvacetníky zůstaly mezi lidmi třeba i jako dekorace v lahvích. České národní bance se tak nevrátily haléře za sto padesát milionů korun. Poslední haléřové mince, které budou ještě rok v oběhu, tak zaujmou často místo v kolekcích sběratelů.