Například v Kladrubech bylo v loňském roce oddáno dvanáct snoubeneckých párů.
„Na klášter Kladruby letos připadlo celkem dvanáct svatebních obřadů, z toho tři církevní, které se odehrály v nádherném kostele Nanebevzetí Panny Marie. Devět bylo civilních, páry byly oddány v tamním zimním refektáři,“ sdělil Deníku mluvčí Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička.
„O svatební obřady v kulisách historických památek či zámeckých parků je stále mezi snoubenci velký zájem. V loňské sezóně bylo nutno reagovat i na módní trend svateb v přírodních exteriérech památek, tedy v prostředí zámeckých parků. Zde je nutno uvést tradičně oblíbený zámek Kozel, kde bylo připraveno v parku venkovní svatební obřadiště. To využilo deset párů,“ uvedl dále Růžička.
Zámek Kozel je v Plzeňském kraji pro uzavírání sňatků nejoblíbenější památkou spravovanou Národním památkovým ústavem. V loňském roce tam byly oddány 74 páry. Následují Velhartice s 48 svatbami a Horšovský Týn, kde se vzalo 42 párů (jedenačtyřicet na zámku a jeden v kostele v Horšově).
„Atmosférou kamenných zdí i aureolou tajemné historie lákala svatebčany například také krypta hradního kostelíka v Rabí,“ popsal kuriozitu Růžička.
Svatebním obřadům na Tachovsku slouží také jízdárna ve Světcích. „V loňském roce se v jízdárně uskutečnily čtyři sňatky, dva v červnu, jeden v červenci a jeden v srpnu,“ uvedla Marie Kantnerová z odboru vnitřních věcí tachovské radnice.
Svatebním zámkem je zámek v Boru. Tam funguje oficiální obřadní místnost Městského úřadu Bor. Kromě toho ale lze sňatky uzavírat i v jiných prostorách zámku.
„Svatby se mohou konat, a několik už se jich tam uskutečnilo, také v zámecké kapli sv. Vavřince. Svatby už se konaly také na zámeckém nádvoří, ale nebylo to v loňském roce,“ informovala Deník kastelánka borského zámku Galina Marianna Kortanová. „Svatby se dají uspořádat i v jiných částech zámku, jedna byla například ve vstupním foyer. V takových případech se ale snoubenci musejí domluvit s matrikou Městského úřadu v Boru,“ dodala.