„Pomníček na cestě k Brodu býval krásným místem k odpočinku. Bohužel někomu vadil,“ konstatoval Miloslav Antropius, který s jeho obnovou pomáhal. O křížek i samotné místo pečuje už deset let Josef Staněk. „Bylo to tehdy také v prosinci, i trochu sněhu napadlo. Se ženou jsme se rozhodli, že tomu místu budeme věnovat péči,“ vzpomíná s tím, že běhával cestou do Brodu a památku dobře zná. Navíc opodál našel betonové části od lavičky. „Místu se říkávalo Slavičí cesta a bylo by škoda ty betonové části tam nechat zahrabané v zemi. Trochu jsem se s tím nalopotil, ale jeden pán s malou mechanizací mi pomohl. Přidělal jsem potom k betonovým nohám sedací část,“ dále popisuje pan Josef a dodává, že také o lavičku je nutné každoročně pečovat.

V Chodové Plané někdo ukradl svítícího anděla. Foto z první adventní neděle.
Hyenismus u kostela: svítícího anděla ukradli v Chodové Plané

Péče o malou sakrální památku má i svoji velkou odměnu. „Tou je pohled na sedící lidi, kteří na lavičce odpočívají. Jde o pěkné meditační místo,“ říká Josef Staněk. Ke křížku lidé nosí i svíčky, zapalují je, a také květiny.

Křížek nyní opět čeká obnova. „Chceme ho spolu s Miloslavem postavit a zabezpečit tak, že se do kamenného podstavce i sloupku vyvrtá díra a do ní upevní kovový trn,“ věří, že tak nebude snadné památku povalit. „Sestavit kameny na sebe nepůjde udělat rukama, budeme muset sehnat nějakou mechanizaci.“