„V minulé době vyhledávané cíle tak budou mít možnost získat novou tvář a opět se stanou místem pro pořádání poutí a dalších tradičních akcí,“ uvedla Miroslava Válová z MAS Český Západ.

Projekt se stane součástí programu česko – bavorské přeshraniční spolupráce.

Největším poutním místem regionu byl v minulých dobách vršek Svatá Anna. „Právě tady je velice důležité, aby se sešli vlastníci pozemků v okolí, pamětníci i rodáci a domluvili se, jak se o místo postarat,“ podotkla Válová.

Vršek stojí v současné době stranou zájmu uvedených subjektů. „Studánka, kvůli které poutní místo vlastně vzniklo, zmizela v zanedbaném terénu plného křoví,“ mrzí Miroslavu Válovou.

Prvotním projektem, za kterým nápad revitalizace vrchů stojí, je podle MAS vrch Krasíkov se zbytky hradu Švamberků v blízkosti Kokašic. Podobnou koncepci na jeho záchranu připravil Mikroregion Bezdružicko. „Tam se s úspěchem vše vyzkoušelo a dokázalo, jak nutné je táhnout za jeden provaz,“ řekla Miroslava Válová.

Na Krasíkově se pořádají poutě, také se zde konají mezi lidmi tolik oblíbené Slavnosti jablek.

V podobném duchu vstane z popela i Křížový vrch. „Od projektu si slibujeme to, že úprava vrchu nad městem přiláká více turistů,“ nastínil místostarosta Stříbra Pavel Tóth.