Výsledky jejich výzkumu shrne příští rok putovní výstava o osidlování Tachovska po 2. světové válce. „Na setkání byli nejpočetněji zastoupeni pamětníci a potomci Volyňských Čechů, kteří za dramatických okolností v zimě roku 1947 vlakem v dobytčích vozech přicestovali do Československa a následně na Tachovsko,“ sdělila Deníku starostka Studánky Silvie Vajskebrová s tím, že se zajímali především o jejich vzpomínky z Volyně a následně z Čech, o zvyky, které dodržovali a zajímali se také o typická jídla a recepty.

Dalšími účastníky setkaní byli zástupci Šumaváků, kteří do Studánky přišli jako první již v letech

1945-46. Sebou do obce „přinesli“ i lidovou slavnost. „Obdoba jejich lidové slavnosti známé jako Konopická je s přestávkou v pětiletém cyklu udržována studáneckými Medulkami dodnes,“ dále uvedla starostka.

Zajímavou skutečností je fakt, že Volyňští Češi na Tachovsku dosud nebyli předmětem oficiálního výzkumu etnologů. Důvody před rokem 1989 byly ryze politické. „Současný výzkum tak takřka ´pět minut po dvanácté´ získává cenné informace od přímých účastníků osidlování,“ dodala a poukázala, že vřelé setkání trvalo tři hodiny. Vědci se ze Studánky poté přesunuli do tachovského muzea, kde Helena Nosková v rámci Muzejní akademie, přednášela o historii migrací a osidlování Tachovska po roce 1945.

Setkání se konalo minulé úterý ve Studánce za účasti etnologů a historiků z Akademie věd Heleny Noskové, Petra Bednaříka z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd a jeho brněnského kolegy, sociálního demografa Antonína Vaishara z Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.