Komnaty barokního zámku i zámecký park  v Trpístech procházely v sobotu stovky návštěvníků. Přišli se podívat i pamětníci. Památka z roku 1729 byla totiž mimořádně zpřístupněna na jedno odpoledne a akce se setkala s úspěchem, návštěvníci ji přivítali s nadšením. „Je to úžasné se sem jít podívat. Byli jsme tu před dvěma lety a nyní je znát, jak práce pokročily," řekl Deníku rodák z Trpíst Milan Čampula, který se přišel podívat se svojí manželkou, se kterou se seznámil právě na zámku.

V padesátých letech chodila do rolnické školy Věra Lávičková a v rámci výuky navštěvovala i na zámek v Trpístech. V sobotu tam byla poprvé od roku 1952.  „Šlo o dvouletou školu a sem na zámek jsme chodili na praxi. Změnilo se to tady k nepoznání, jsou například jiná okna," vyprávěla paní Věra, která od roku 1945 bydlí v Holostřevech a jak uvedla, na zámek na praxi jezdila někdy také na kole.

Zámek je po devastaci koncem minulého století nyní v soukromém vlastnictví. Majitelé ho průběžně rekonstruují a vždy u příležitosti Svatomarkétské pouti je v posledních letech na jeden den otevřen veřejnosti.

„Je to obrovský kus historie a dědictví. I když je zámek soukromým domem, chtějí majitelé  panství dát možnost lidem vidět, co zde vzniklo za architektonickou krásu.  Je zde také nádherný park se sto padesátiletými stromy, které byly vybírány s velikou péčí z celého světa . Některé jsou naprostými unikáty," popsala Deníku  za  panství Trpísty  Lucie Robinson. Majitelé chtějí naprosto zachovat původní ráz zámku a podle jejich vyjádření jsou jim v tom památkáři vítanými partnery. „Nenajdete tam umělý interiér určený k pohodlí. Prostor nikdy nebyl přeplněn nábytkem a místnosti byly hlavně funkční, jako například letní a zimní jídelna, kam se chodilo v závislosti na teplotě," pokračovala v líčení Robinson.

Jedním z cílů je pořádání agroturistiky. Celý tým nedávno absolvoval naučnou cestu do Versailles na zeleninové zahrady. „Farma se má rozrůst. Měla by tu být zahrada ovocná i zeleninová a pravděpodobně do budoucna i zvířata," dodala světoznámá fotografka Lucie Robinson, pověřená komunikací s médii.