Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pár připomínek na adresu společnosti ČEZ

NÁZOR -

27.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Společnost ČEZ se nás prostřednictvím tisku opakovaně ptá, zda nežijeme v omylu a zároveň nás vyzývá, abychom se nenechali tahat za nos a ověřovali si své znalosti. Jde samozřejmě o cenu elektřiny, přičemž nás ČEZ přesvědčuje, že v ČR je cena elektřiny v porovnání s ostatními středoevropskými zeměmi nejnižší. K tomu je třeba připomenout, že země, s nimiž nás ČEZ prorovnává, jsou Německo, Slovensko, Maďarsko a Albánie.
Pár připomínek k jednotlivým zemím a také ke způsobu argumentace ČEZu.

Pokud jde o Německo, většina této země neměla po válve totalitu, měla zodpovědné vedení, a už dlouho má euro. V této měně jsou Němci placeni a to tak, že si celkově vůbec nežijí špatně. Prostě jejich příjem je docela solidní. Kdyby se plat našeho průměrného pracovníka měl teď převést na euro a v této měně bychom také všechno platili, brzy bychom zkolabovali.

Slovensko a Maďarsko: Tyto země mají oproti nám určitou smůlu, protože nemají k dispozici tak výkonné jaderně – energetické kapacity jako my. Připomeňme, že elektrárna vytápěná uhlím spolyká denně několik vagónu uhlí, zatímco v jaderné elektrárně se palivo vyměňuje zhruba dvakrát do roka. Jinými slovy, provoz jaderných elektráren je v porovnání s uhelnými mnohem levnější. Zřejmě proto mají tyto dvě země elektřinu dražší.
Pokud jde o Albánii, ta do střední Evropy, jíž se srovnávání firmy ČEZ týká, nepatří. Je to jedna z nejjižnějších zemí Evropy. Na druhé straně do střední Evropy patří Polsko, která však ČEZ do srovnání nezařazuje.

Pánové z ČEZu, někteří z nás, odběratelů elektřiny, se opravdu nechceme nechat tahat za nos, a to ani vámi. A pokud jde o to ověření znalostí, necháme se rádi poučit. Ale pravdou, nikoli opakem pravdy, jako je to v případě Albánie, anebo úmyslným zamlčením toho, co se vám prostě nehodí. Jako to Polsko.
A ještě douška: V civilizované společnosti má být služba jednoho druhému poctivá. Vy to zřejmě dost dobře nevíte anebo jste na to už zapomněli. Proto připomínáme, že v tétom zemi žije mnoho lidí, kteří z práce odcházejí hodně unaveni, a přitom musí každou korunu nejednou obrátit, než ji utratí. Každou korunu, ne každý milion, jako zřejmě nejeden z vás.

Morálka bez svobody je málo platná. Ale svoboda bez morálky je nebezpečná. Zkuste se nad tím, pánové, zamyslet.

Petr Janata

27.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení