Problémy s parkováním na náměstí v Plané trápí návštěvníky i místní občany. Například místa, která jsou vyhrazena pro držitele parkovacích karet, bývají obsazena vozy bez nich.

„Týká se to zejména parkovacích stání od morového sloupu směrem ke kinu a dále pak od kašny k poště. Místa jsou označena svislou dopravní značkou,“ řekl Deníku jednatel Plánských služeb Jan Veselý.
Parkovaní bez karet se nelíbí majitelům vozů s celoroční předplacenou kartou. „Platím ročně za jistotu, že budu mít kde stát. Tak chci mít místo volné,“ uvedl místní občan.

Veselý míní, že strážníci by měli hlídat, aby na místa, která jsou vyhrazena pro držitele karet, nejezdili lidé, kteří je předplacená nemají. „Když někoho takového najdou, ať mu dají botičku,“ řekl.
S tím ale nesouhlasí Vlastimil Goubej, kterého Deník zastihl při parkování v zóně pro držitele karet, ale kartu neměl. „Může mi tedy někdo prozradit, kam se mám postavit? Velké parkoviště je plné a tady jsou jediná volná místa. Navíc, jdu si jen pro obsílku na poštu, nezdržím se ani čtvrt hodiny,“ řekl Goubej.

Botičky by měli strážníci nasazovat i když řidič nezaplatí parkovné nebo parkuje déle, než má zaplaceno. „Když tam bude někdo stát jen pár minut navíc, nikdo ho za to ale trestat nebude,“ uvedl starosta Plané Karel Vrzala.
Problémy s parkováním řešilo i plánské zastupitelstvo. „Otázka zněla, zda se v prostoru velkého parkoviště, tedy od morového sloupu ke kašně, postaví automaty, nebo jestli se zruší poplatky úplně,“ řekl Vrzala. To ale hlasováním neprošlo.

Další projednávanou možností bylo, že by se vypisovaly lístky s časovým omezením. „Za první hodinu by lidé platili dvacet korun. Za každou další započatou deset korun,“ informoval Veselý, kterému zastupitelé uložili, aby podal návrh, jak celou záležitost řešit. „Na lístky se tedy zapíše čas, kdy by měl řidič stání opustit,“ doplnil Veselý.

Nyní se na velkém parkovišti za stání nic neplatí. „Neplacení se týká zimního období. Na jaře se opět do budky postaví člověk, který bude poplatky vybírat,“ řekl Veselý.

V současnosti si občané mohou koupit celoroční parkovací karty. Pro místního obyvatele stojí 250 korun a pro podnikatele v Plané 650 korun.