„Rádi bychom nalezli dvě vyhlídky, které se v osadě Světce nacházely. Jedná se o takzvaný Hirschensprung a Mathildinu vyhlídku. Zmínky o nich jsou ve starých německých knihách, které se právě osadou Světce a jejím okolím zabývají. Bohužel se jedná pouze o drobné informace a o konkrétních souřadnicích se dá jen ztěžka mluvit,“ řekl Deníku Pavel Voltr.

Do pátrání po vyhlídkách, ze kterých by měla být vidět osada, jízdárna, ale i samotný Tachov jako na dlani, se zapojila i veřejnost. Někteří ihned přišli s nejrůznějšími tipy, které by opravdu mohly být hledanými místy. „Zvláště jedna fotografie opravdu odpovídá historickému popisu. Je na ní krásně vidět jízdárna, Tachov a takzvané Aglaino údolí. Do konceptu tehdejších vyhlídek skvěle zapadá. Podobná panoráma jsou k vidění i v nedalekých Mariánských Lázních. K místu navíc vedou zbytky schůdků,,“ dodal k možnému nálezu kastelán.

K nalezené vyhlídce, která pro milovníky okolí okresního města představuje opravdový skvost, vedou dvě cesty. Na jedné jsou k vidění zmiňované pozůstatky schodů, druhá je spíše pro osoby toužící po lehkém dobrodružství. Ani v jednom případě se ale nejedná o ideální stezku pro rodinný výlet.

„Stromy sice trochu povyrostly, ale jde o opravdu nádherný pohled. Ale ani jedna z cest není zrovna určená pro kočárek s dětmi. Navíc opravdu zatím nevíme, jestli se jedná o jednu z hledaných vyhlídek, i když je to velmi pravděpodobné. Pokusíme se nalézt další historické informace,“ dodává Pavel Voltr. Věří, že v budoucnu by se mohla alespoň jedna vyhlídka představit veřejnosti. „Napadlo mě, že například při Dnech evropského dědictví by se schůdnější cesta označila fábory a návštěvníci by se tam mohli vydat. Byla by to zase trochu změna oproti klasickému programu. Nejdříve se ale všechno musí náležitě prodiskutovat a promyslet.“