Nehoda se stala na německo českých hranicích. „Na výlety na kolech jezdíme často. Ve středu ospoledne jsme se se strýcem vydali k pramenům Mže. Na cestě zpátky, ještě na německé straně, jsme sjížděli prudký kopec. Slyšel jsem ránu, otočil jsem se a viděl, jak strejda letí vzduchem,“ vzpomíná školák, který chodí do deváté třídy Základní školy Hornická v Tachově.

Když ke strýci přiběhl, viděl zakrváceného muže bez známek života. „Viděl jsem, jak začíná modrat, nereagoval, pouze se třásl v křečích,“ popisuje chlapec.

Instinktivně poskytl zraněnému první pomoc. Zkoušel masáž srdce, umělé dýchání, vytáhl strýci zapadlý jazyk. „Kdyby se mě někdo zeptal, abych popsal, jak poskytnout první pomoc, asi bych těžko hledal odpověď. Tam jsem jednal podle instinktu. Pak už strýc začal dýchat, otevřel oči a přicházel k sobě. Snažil jsem se tedy přivolat pomoc, ale mobilem jsem se nikam nemohl dovolat.“

Patrik tedy seběhl k hlavní silnici, tam potkal českého cykloturistu, který mu slíbil, že z nedaleké čerpací stanice zavolá záchranku. Patrik se tedy vrátil pro strýce, kterého táhl asi 300 metrů k silnici. „Cestou mi znovu omdléval, ale vždy jsem jej vrátil zpátky. Na silnici jsem zastavil německé auto, lidi z něj mi pomohli zavolat zdravotníka z Bärnau a sanitku z Tirschenreuthu. Pak také přijela česká sanitka,“ dodal chlapec.

Zraněného odvezla česká sanitka do Plzně. Měl rozedřenou kůži na žebrech, zraněné rameno, hlavu. Dnes už je z nemocnice doma. „Už plánuje, jak zase pojedeme na kole,“ směje se Patrik, který na místě nehody přemýšlel, jak dopraví obě kola domů. Naštěstí se dovolal domů a odjel autem i s bicykly.

Škola je na svého svěřence patřičně hrdá. „Patrik je kluk, který prakticky nemarodí. Když nepřišel koncem minulého týdne do školy, zjišťoval jsem, co se děje. Když jsem se dozvěděl, co se stalo. pořádně mě to dojalo. Sám nevím, jak bych se v takové situaci zachoval. Smekám před ním,“ vyjádřil se třídní učitel Michal Rolínek. Škola navrhne Patrika k ocenění na setkání úspěšných žáků, které se koná příští týden na tachovské radnici.