Veterán z roku 1959 se v pondělí zastavil v Tachově na náměstí a v úterý si jej mohou prohlédnout zájemci ve Stříbře.

V Tachově využily v pondělí dopoledne možnost prohlídky a seznámení se s olympijským posláním především školy a školky. Deník zastihl při prohlídce předškoláky ze školky ve Slovenské ulici. „Autobus se nám líbil. Chtěli bychom se v něm svézt,“ shodly se děti. Dokonce by se nebály při jízdě sedět nahoře, jak Deníku téměř jednohlasně řekly.

Doubledecker, jak se londýnským patrovým autobusům říká, zamířil na Tachovsko v rámci kampaně Žijeme Londýnem.

„Cílem projektu je prezentovat veřejnosti myšlenky olympismu, podpořit české reprezentanty na olympijskách hrách v Londýně, informovat fanoušky o možnostech, jak zakoupit vstupenky do Londýna a motivovat mládež ke sportu a pravidelným pohybovým aktivitám,“ uvedl ke kapmani předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Autobus vyrobila firma Bristol v roce 1959. Jeho maximální konstrukční rychlost je 85 kilometrů za hodinu. Pro olympijskou kampaň byl vybaven multimediální technikou, která umožní zjistit prostřednictvím multimédií vše, co souvisí s českým olympijským týmem a olympiádou v Londýně.

„Zábavnou formou v něm chceme především mládež informovat o idejích olympismu a novinkách z tábora českých olympioniků. Počítáme rovněž s kvízy pro děti. Návštěvníkům také nabídneme možnost zúčastnit se soutěží s olympijskou tématikou,“ informoval místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.

V jednom ze stánků vedle patrového autobusu je také možné vyzkoušet si svoji sílu na veslařském trenažeru a porovnat vzdálenost dosaženou za jednu minutu s výkonem olympionika Václava Chalupy.