VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pečovatel, to je práce rukou i srdce

Tachovsko, Mariánské Lázně – /V KŮŽI/ Redaktor Tachovského deníku si na vlastní kůži vyzkoušel, co obnáší práce pečovatele v domově pro seniory.

16.10.2011
SDÍLEJ:

VEČEŘE AŽ NA POKOJ. Libuši Kroužkové v sobotu nebylo dobře, proto bylo úkolem pečovatele donést večeři na pokoj. Každá taková návštěva na pokoji potěší a rezidenti tak mají i příležitost se svěřit se svými potížemi, které je momentálně trápí.Foto: Jakub Hříbal

Je sobota odpoledne a právě končím s natáčením krátkého dokumentu o Hubertově jízdě v Oldřichově. Usedám do auta a uháním do Mariánských Lázní, kde na mě čeká práce pečovatele v domově pro seniory. Jedu se smíšenými pocity a obavami. Mám k nim důvod. Nikdy jsem podobnou práci nedělal a nerad bych něco pokazil. Jak se ale záhy ukáže, mé obavy se nenaplní.

Když jsem si domlouval moji návštěvu, překvapila mě radost v hlase Jaroslava Sečkáře, který má chod domova na starosti. „Přijeďte, rádi vám to tu ukážeme a práci si můžete vyzkoušet,“ říkal koncem minulého týdne. V době mé návštěvy ale v domově nebyl a role průvodce i rádce se ujal můj syn Jakub, který právě práci pečovatele dělá.

Jah jireh je jméno domova, kde o letité občany pečuje stejnojmenné občanské sdružení. Jejich služeb využívají senioři z celé republiky, z Částkova, ze Stráže, Kutné Hory, Poděbrad, Domažlic, Mariánských Lázní a dalších míst. Parkuji před vilou a vcházím dovnitř. Dorazil jsem v době přípravy večeře a čekají mě minimálně dvě hodiny, během kterých budu chtít poznat, co také obnáší práce pečovatele. Postupně poznám, jak vypadají některé pokoje, společenská místnost sloužící v době jídla jako jídelna, kuchyňka a recepce s pokojíkem pro personál. Než se stihnu rozkoukat, už mám první povinnosti. Připravuje se večeře. „Jídlo je sice už předem nachystáno od kuchařky, musíme ale vše dotáhnout do konce. Nakrájet chléb, roznést v košíčcích na stoly, ohřát polévku a další úkoly,“ říká Jakub. „A hlavně si tady musíme pořád mýt ruce,“ dodává a tuto větu ještě uslyším několikrát, také poté, co vyhazuji do koše odpadky. Před večeří a vůbec před servírováním jídla je v kuchyni fofr. Proto mě zaujal odpadkový koš, upravený tak, aby se víko mohlo zvednout nohou a nemuselo se na něj sahat rukama.

Pečovatel také naslouchá

Roznáším tedy košíky s pečivem na jednotlivé stoly a rezidentům pak i jídlo. Dnes se servíruje pomazánka, salám a máslo. Kdo chce, dostane polévku. Poznávám, jak chutná práce číšníka. Jídlo stavím na stůl, snažím se mít úsměv na tváři a přeji dobrou chuť. „Máme rezidenty i na pokojích, kteří nemohou dojít sem, proto jídlo servírujeme na pokoj,“ říká pečovatel a ukazuje na podnos. Procházím chodbou a dostavuje se první problém. Jak otevřít dveře do pokoje, když mám v rukou tác s talíři? Pomůžu si loktem, tak jak se to dělá. „Musíme si nějak poradit,“ usmívá se Jakub. Na pokoji je Libuše Kroužková. Vítá mě s úsměvem i údivem, kdo že jí to nese večeři. „Dnes mi strašně buší srdce a špatně se mi dýchá. Jsem slabá, jako moucha,“ uvádí a dále popisuje své zdravotní potíže. Chvíli se zdržím a naslouchám. To je totiž také jeden z úkolů pečovatelů, soucítění, pochopení.

Po večeři je nutné vše sklidit se stolů. Odnáším postupně nádobí a dávám do myčky. Veliký pekáč od oběda a hrnec musím ale mýt ručně. Nezbývá mi tedy než vzít černé nádobí do rukou a vydrhnout je.

Hlavně nesplést léky

Rezidenti postupně odchází na pokoje, někteří zůstávají. Na žádost jim pečovatel pouští televizi a pohádku o Zlatovlásce. „Teď je nutné utřít stoly a prostřít na snídani.“ S tím souvisí i rozdělení léků do jednotlivých pouzder a ta dát na místa ke stolům podle zasedacího pořádku. Všichni rezidenti berou léky, někteří i vícekrát za den. Důležitá je naprostá pečlivost a bezchybnost při jejich rozdělování. Léky sice připraví lékařka, ale roznášku ke stolům má na starosti pečovatel. Trochu se mi klepou ruce, při pomyšlení, že bych to popletl.

Rozami se pomalu utišuje, přichází večer. Dalším z úkolů pečovatelů je zajít k těm rezidentům, kteří nebyli na večeři. Jdeme společně k Boženě Ptáčkové. „Musíme zjistit, zda něco nepotřebuje a jak se jí daří. Zda je vše v pořádku,“ vysvětluje můj průvodce. Pomalu klepeme na dveře a vcházíme dovnitř. „Byli jsme na Kladské a cesta autem mi neudělala dobře,“ říká Ptáčková a vypráví o svých pocitech a dojmech z výletu. Po vyslechnutí jsme popřáli klidný večer a pečovatel jí ujistil, že kdyby něco potřebovala, může zavolat. Pro případy akutních žádostí o pomoc, mají rezidenti k dispozici speciální náramky, podobné hodinkám, které po stisknutí tlačítka přivolají pečovatele.

Odcházíme do společenské místnosti. „Musíme rezidenty i odreagovat od všedního dění, zabavit je,“ říká Jakub a začíná si s nimi házet míček. Za chvíli dojde i na puštění hudby a jeden taneček s babičkami. Vidím v jejich očích radost.

Dobrá nálada

V deset hodin večer je večerka. Do té doby si ale stihnou někteří rezidenti ještě něco i přečíst, například i z literatury týkající se duchovních věcí. V domově pro seniory se totiž snaží rezidentům uspokojovat i tyto potřeby. Za těch několik hodin v domově jsem nemohl zakusit všechny radosti i úskalí spojené s prací pečovatele. Například noční služby někdy nebývají jednoduché. Někteří rezidenti trpí alzheimerovou chorobou, jiní, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu, potřebují speciální péči. Jednoho jsem si ale všiml. Dalo by se to nazvat všeobecně dobrou náladou. Udržovat jí je také úkolem pečovatelů a veškerého personálu. Snad díky víře, kterou ti lidé mají, snad vzájemnou spoluprací se jim to v Jah jireh daří. Je tma, večer, většina rezidentů usíná a já odcházím. Mám dobrou náladu a pocit, že jsem někomu pomohl. Ten pocit je příjemný.

Autor: Antonín Hříbal

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Úředníci ve výrobě Referent oddělení technické 25 000 Kč

Úředníci ve výrobě Referent oddělení technické přípravy výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: provozovna firmy - U Ctiboře 1989, Stadtrodská 1251, 347 01 Tachov, Požadavky: , - Vzdělání SO s výučním listem nebo SŠ ve strojírenském oboru , - Výhodou předchozí praxe na oddělení přípravy výroby min. 1 rok , - Znalost čtení výkresové dokumentace , - Výhodou znalost SAPu, - Základní znalost Nj/Aj, - Samostatnost, logické myšlení, ochota učit se novým věcem, týmovost , Zaměstnanecké výhody:, 5 dní dovolené navíc, závodní stravování zdarma, příspěvek na dopravu, příplatky ke mzdě nad rámec zákoníku práce, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, zvýhodněné tarify mobilního operátora, profesní kurzy. Pracoviště: Bhs corrugated fertigungs, montage, service,s.r.o., U Ctiboře, č.p. 1989, 347 01 Tachov 1. Informace: Kateryna Pelešková, +420 374 219 012.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 400 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nová Hospoda 16, 348 02 Bor. , Požadavky: zkušenosti s manipulací s vysokozdvižným vozíkem, zodpovědnost, důslednost. , Náplň práce: Manipulace s nákladovými prostředky, obsluha VZV, znalost práce se scannerem, dodržování FiFo, časového plánu nakládky, zabezpečení nakládky správného zboží určeného k expedici, kontrola typu a množství nakládacích prostředků, zajištění předání informací kolegům následující směny a spolupracujícím oddělením. , Zaměstnanecké výhody: autobusové spojení zdarma, podnikové stravování, 25 dní dovolené, 13. mzda, věrnostní bonusy.. Pracoviště: Ideal automotive bor, s.r.o..(stříbro), Plzeňská, č.p. 387, 349 01 Stříbro. Informace: Marie Churaňova, +420 374 213 171.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 175 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků montážní dělník/ce,operátor linky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14175 kč. Volných pracovních míst: 41. Poznámka: místa výkonu práce:, -SUSPA CZ s.r.o. Strážská č.p. 483,348 02 Bor u Tachova(mzda 14 175,-Kč), -e m z Hanauer s.r.o.,Lipová č.p. 330(mzda 14371,-Kč), -Fuji Koyo Czech, s.r.o.,Podnikatelská 1144/8, Plzeň(mzda 20100,-Kč), -ZIEGLER Automobiltechnik spol. s r.o.,Dr. Pavla Klementa č.p. 1186,330 23 Nýřany(mzda 12290,-Kč), , ubytování zajištěno,, doprava do zaměstnání zajištěna, kontakt po tel. 775 071 365, osobní kontakt :U Pražské dráhy 158/5, Plzeň od 9.00-14.00 hod.,, osobní kontakt :Strážská č.p. 483,348 02 Bor u Tachova, vždy PO-8.00-9.00 hod.,. Pracoviště: Jobs personal s.r.o.(prac.bor), Strážská, č.p. 483, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Hana Elhotová, +420 775 071 365.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: místo výkonu práce Oldřichov 76,Tachov (ve firmě Metatec s.r.o.)+ okres Tachov, kontakt po tel.. Pracoviště: Minami s.r.o.(oldřichov), 347 01 Tachov 1. Informace: Ivan Moysyuk, +420 774 691 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobrovolní hasiči zalévají stromy a keře v Chodové Plané. Na snímku Václav Zimák při zavlažování keřů v Chodské ulici.

Je sucho, výsadbu zalévají i dobrovolní hasiči

Videosouhrn 17. srpna 2018

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Tachovští fotbalisté nezahráli špatně, jejich cesta pohárem ale končí

Tachov – Fotbalisté FK Tachov po jasné výhře v předkole MOL Cupu 5:0 nad Hořovickem přivítali na svém trávníku tým Olympia Radotín. Tomu stačil jediný, trochu laciný gól a domácí se loučí s pohárem hned v prvním kole.

V Plzni se naposledy rozloučili se zemřelým vojákem Patrikem Štěpánkem

Plzeň – Desítky lidí se přišly naposledy rozloučit se zemřelým vojákem Patrikem Štěpánkem z Mokroušů u Plzně, který zahynul se dvěma kolegy při teroristickém útoku v Afghánistánu.

Nejlepší sci-fi web je ze Stříbra

Stříbro – Čtrnáct let trvala Janu Vavřičkovi ze Stříbra cesta ke splnění jeho životního snu. Ten se splnil před několika dny, když na Festivalu fantazie v Chotěboři převzal cenu Aeronautilus za nejlepší české webové stránky věnované žánru sci-fi.

Tropy se projevily i v soutěži o nejhezčí květinovou výzdobu

Kladruby – Již po dvanácté byla v Kladrubech uspořádána soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu jak v samotném městě, tak v jeho přilehlých oblastech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT