„Tenhle měsíc získalo naše sdružení už druhou dotaci. Celkem máme k dispozici bezmála čtyři sta padesát tisíc korun,“ uvedl Pavel Ryba, hlavní iniciátor akce. „Z dotace od ministerstva zemědělství pořídíme stan a podium,“ uvedl Ryba.

Občané z podpořených obcí budou společně plánovat úpravu veřejného prostranství. „Z nápadů obyvatel zpracuje odborný architekt projekt, ke kterému se místní budou moci vyjádřit a doladit nesrovnalosti. Poté se už všichni pustí do práce,“ uvedla Kateřina Bláhová z Nadace VIA. Lidé z místního sdružení iniciovali projekt na úpravu návsi v Pernolci. Jde o centrální místo, kde se organizují akce i sešlosti, které mají dosah na celé Tachovsko. „V první etapě chceme změnit ráz potoka. Každý rok před poutí přijdou totiž přívalové deště a na návsi se drží voda,“ nastínil plán Ryba.

„Upravíme břeh, zasadíme keříky. A pak připravíme posezení na zídce do kruhu,“ dodal. Projekt se začne realizovat počátkem května a do listopadu by měl být hotov. „Získali jsme sice dotační titul, ale vše si budeme muset udělat svépomocí. Několik organizací i firem nám už přislíbilo pomoc a svým materiálem, mechanizací i rukama přispějí k dílu. Toho si velice považujeme a i my jim to oplatíme,“ řekl. Obyvatelé tak například získají kameny na úpravu okolí potoka vlastním sběrem na polích Agročasu Částkov. Do budoucna chtějí místní získat místní rybník.

„Ten chceme také zrekultivovat a vyčistit,“ vysvětlil Ryba. V letošním roce dostali organizátoři Nadace Via s podporou České spořitelny na šedesát žádostí. Což je o šedesát procen víc než v loňském roce. Letos už nadace vyhodnocovayl pátý ročník grantového programu.