VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reni má zásluhy, zachránil člověka

PLANÁ - Zeptali jsme se velitele policejních psovodů Oty Postla na několik otázek týkajících se jeho služebního psa Reniho a jeho života v kriminalistické službě. Jeho majitel, policejní psovod Ota Postl, je na něj právem hrdý

3.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Reni je německý ovčák.

Jak dlouho Reni slouží?

Letos to bude pátý rok.

Kolik je mu let?

Pět .

Jaký je jeho největší úspěch?

Největší úspěch, který jsme kdy měli, tak to už je takové ohrané. To bylo u pana Knížáka, tam vystopoval darebáka, který mu vybral chalupu.Pak jsme tu měli jednoho Roma, ten kradl svody na domově důchodců, tam se pak i ukrýval. Toho jsme tam našli se psem. Další jsou pak předměty, které sloužily k objasnění trestné činnosti. Pak jsme tady měli pytláky, ty jsme naháněli u chovných rybníků v rámci Rybářství Planá, tak ti byli schovaní až u Svaté Anny, tam jsme je pak se psem našli. Další věci, které pak následovaly, jsou už záležitosti dalších psů, které tady máme. Například našli pana Honzíka, bohužel bez známek života na Hanově, tam byl i pohřešovaný, byla na to udělaná celá akce. Ten psovod se pak vracel z Blahous, z chatové oblasti, a kdyby přijel dřív, pan Honzík byl ještě na živu, ale přišli pozdě, pes ho pak jen našel. Pak jsme našli pohřešovanou Němku Elizabeth Pauli, tu tedy v rámci Schengenské dohody, tu jsme našli mezi Caltovem a Vysokým Jamným. To byla paní, která byla dezorientovaná, odešla od auta a ztratila se. Pak jsme našli v Tachově i jednoho mezinárodně hledaného chlapa, toho objevil psovod Stanislav Aubrecht, tak ho natrapíroval pro kriminální službu. Teď jsem měl v tachovské Třešnové ulici, v zahrádkářské kolonii, krádež únikového žebříku a nějakých kádí, a když jsem šel se psem po stopě po pachatelích, tak jsme narazili na chlapa, to byl Slovák. Byl v pátrání Interpolu, toho jsme pak nahlásili kriminální službě a ta si s ním naložila po svém.

Jak dlouho je cvičený, jak dlouho trvá výcvik?

Výcvik trvá prakticky celý jeho život, ale začíná se od štěňátka, od dvou měsíců, kdy jsou přiděleni. Kdy se začíná stavět výcvik, vesměs do toho půl roku, kdy je tedy trénován hrou mezi psovodem a psem, aby se mezi sebou poznali, aby si ten pes na toho psovoda zvykal a naopak. Dělají se s ním si sociální věci, kdy chodí mezi lidi, do aut, do jiných prostředí. No a potom v roce, kdy se mu ukončí výchova, tak nastupuje do doškolovacího kurzu, ten trvá dva a půl měsíce, pak pejsek skládá první zkoušku.

Odměnou psovi je také míček

Co dělá pes přes den?

Přes den, když tedy není ve službě, tak ho má psovod doma, s tím, že pes nemá každý den volno. Se psem psovod různě chodí na výběhy, krmí ho doma a samozřejmě ho cvičí. A ve službě je pejsek s námi tady na služebně a s ním psovod vyjíždí v rámci celého okresu.

Co pes jí?

To je velmi individuální věc každého psovoda, máme našeho veterináře z Domažlic, ten kontroluje granule pro psy, ten je zkontroluje a zajistí jestli ty granule tomu psovi vyhovují. Jestli mu vyhovují z hlediska složení, aby ten zdravotní stav byl v pořádku, někteří kluci jim i vaří. Maso pro ně objednáváme z Klatov, od pana Brejchy, ten nám to zaváží.

Kolik let služebního života ho ještě čeká?

Počítám tak ještě tři roky, vydrží osm let, pokud se nevyskytnou nějaké zdravotní potíže, což nepředpokládám. Potom se přiděluje zase mladší pejsek, který pak navazuje na toho předchozího..

Co pes dostává za odměnu?

Za odměnu při výcviku, to je zase individuální, psovod má třeba psa, ten má rád míčky, takže odměnou je míček. Jiný zase piškoty, jiný třeba zase natrhané párky.

Byl Reni někdy zraněný?

Zraněný nebyl, ale měl teď zánět ucha. Takže byl léčený, dostával kapky, antibiotika. Doufám, že už bude v pořádku.

Když jste ve službě, jak vypadá váš den s Renim?

Ve službě slouží čtyřiadvacet hodin, od půl osmé ráno, do půl osmé ráno dalšího dne. No a pokud není nějaký případ, nebo výjezd k případu, tak v rámci kontroly procházíme chatové oblasti, kterých je tu dost. Pak se jde na noční průzkum, to se jezdí Planá, Tachov, Stříbro. Dělá se takové kolečko v rámci kontroly objektů.

Jaký je podíl úspěšnosti? Jsou psi spíše úspěšní, nebo neúspěšní?

Určitě úspěšní. Jsou ale podmínky, že pes nemá co dělat. Stane se, že poškozený v chatě má uklizeno a nabízí nám už kávu. Už jsme veřejnost nabádali přes kriminální službu, aby místo nechali být, aby byly ty správné podmínky pro psa.

Kolik máte měsíčně průměrně výjezdů?

V roce máme necelých pět set výjezdů. Tak někdy je za tu ,,čtyřiadvacítku“ jeden výjezd, ale někdy i osm. Takže průměrem za měsíc dvacet, až třicet výjezdů.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení