Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pestré barvy podzimu na Vlčí hoře nedaleko Černošína

Tachovsko – Kolik barev má vlastně podzim na Vlčí hoře u Černošína?

16.11.2011
SDÍLEJ:

Suťová javořina na severním svahu Vlčí hory.Foto: Miroslav Trégler

Nestručněji a asi i nejpřesněji by to vyjádřilo slůvko nespočetně. Ony se ty barvy opravdu nedají spočítat! Po chvíli jsem to vzdal a jen tak se kochal a fotil a brouzdal mlhou, mokrou trávou a listím. Toho je tu též nespočetně .

Vše, co nás v přírodě obklopuje, má nějakou barvu. Barvu může mít květ rostliny, klobouk houby, krovky brouka, plod stromu, ale také třeba louka, kámen, hladina řeky nebo les. A právě od toho lesa začnu, no správněji řečeno od lomu. Zarostlý čedičový lom se nachází v severním svahu hory a hned za ním začínám pořizovat obrázky.

Obrázek a barva první je javorová žlutá. V suťové javořině převládají javory kleny, ale jsou tu i mléče, také lípy, jívy či habr. Vše se barví do žluta či zlatova. Jen pár buků nahoře narušuje tohle pravidlo. U buků ještě zůstaneme. Jdete-li dále po svahu k západu, prorůstají koruny buků vyššími okolními smrky a modříny. Počátkem listopadu jsou nádherně vybarvené a já pořizuji obrázek druhý hnědooranžovožlutý bukový. Obrázek i barva třetí rezavě hnědá dubová patří fragmentu teplomilné doubravy kousek pod vrcholem v jihozápadní expozici. Znám tohle místo zejména z léta, kdy zde kvetou takové ty teplomilnější kyt­ky.

Samostatnou kapitolou jsou barvy vrcholu Vlčí hory. Ten se rozhodně nedá shrnout do nějakého převažujícího odstínu. Posuďte sami. Za oranžovými listy váleček (to jsou trávy) mizí v bílé mlze šedé siluety keřů a stromů. Hlohy a jeřáby jsou ověšeny červenými kuličkami hložinek a jeřabin. Stojím pod žlutohnědým dubem a koukám na poslední zelenožluté listy na mé oblíbené staré duté lípě. Ve špinavě žlutých travách hnědne kapradí a nad tím vším roste do zlatova zelenavý zakrslý modřín.

Jdu z vrcholu k hradu Volfštejnu. Louka pod vrcholem nepřechází jako jindy ve shluk keřů, ale do bílého nic, tedy mlhy. A další barvy? Je tu červenohnědá půdní (všimli jste si někdy jakou krásnou barvu mají půdy na čedičích?), červenožlutá třešňová a červená muchomůrka (těch je navzdory roční době pořád docela dost). Hradní černošedá se nabízí jako název barvy hradu Volfštejna. Jeho zdi jsou postavené ze zdejších černošedých čedičů.

Mohli bychom naznačeným způsobem dál popisovat všechny barvy, jež na cestě krajinou potkáme. Na některých se jistě shodneme, některé vidí každý z nás jinak. Je v pořádku, že nejsme všichni stejní. Až budete mít pocit, že se podzim táhne, počasí není nic moc a chtělo by to nějakou změnu, běžte ven počítat barvy. Pokud se dostanete k číslu nespočetně, počítali jste správně.

Miroslav Trégler

16.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení