Z tachovského okresu je na seznamu hned pět památkových objektů, tři v kategorii Sochy a drobná architektura a dvě v kategorii Stavby.
Hlasovat mohou čtenáři do 25. listopadu na webových stránkách soutěže.
Sýpka a bývalý kostel
Jednou z nominovaných památek je sýpka, která stojí u křižovatky ulic Chodská a Plzeňská v Tachově.
Objekt byl původně středověkým kostelem, zasvěceným sv. Wolfgangovi, později přestavěným na sýpku. Objekt vlastní Martin Cvrček, který se pustil do postupné rekonstrukce chátrající památky. „Jako první se udělala přístupová komunikace, parkoviště a chodník. Částečně se podařilo opravit střechu a opatřit jí novou krytinou, hotová je také čelní fasáda,“ řekl Deníku majitel s tím, že opravuje také vnitřní zdivo, které bylo na mnoha místech vyvalené, a podlahy. Šetrné opravy se dočkal také hodnotný kamenný kříž v soklové části fasády. Po dokončení rekonstrukce by v objektu měl být minipivovar a expozice historických vozidel a motocyklů.
Mohyla
Další soutěžící tachovskou památkou je památník obětem pochodů smrti z konce druhé světové války, tedy tachovská Mohyla.
Památník byl slavnostně odhalen v květnu 1948, jeho obnova by měla být podle starosty Tachova Ladislava Macáka dokončena v příštím roce. „Ještě zbývá oprava chodníku a některých kamenů přímo na mohyle a dokončovat se bude parková úprava,“ uvedl starosta.
Dominantou Mohyly je sloup s trnovou korunou. Ten byl nahrazeným novým sloupem, trnová koruna byla restaurována.
Kostel ve Stříbře
V kategorii staveb byl do ankety nominován kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře. Ten město, které objekt vlastní od roku 2005, postupně několik posledních let opravuje.
Jak Deníku řekl starosta Martin Záhoř, plánovaná rekonstrukce je v závěrečné fázi. „Kostel opravujeme na etapy, jako první jsme udělali podlahu, pak oltář, malby, měnila se okna. V současné době se opravují schody na kůr a také samotný kůr,“ vyjmenoval starosta a dodal, že interiér je prakticky dokončen a kostel může sloužit veřejnosti a kulturním účelům.
Židovský hřbitov Řebří
V kategorii Sochy a drobná architektura čeká na hlasy v anketě židovský hřbitov v Řebří u Svojšína.
Nejstarší dochovaný náhrobek na tomto hřbitově je z roku 1742, naposledy se zde pohřbívalo v roce 1934.
Obec Svojšín provádí od roku 2017 postupně a systematicky odbornou restaurátorskou obnovu všech dochovaných náhrobků na hřbitově.
Boží muka
Pátou památkou z tachovského okresu, která byla zařazena do soutěže Památka Plzeňského kraje, jsou boží muka v Tuněchodech.
Pocházejí z roku 1732 a podle odborníků patří mezi velmi hodnotné doklady lidové úcty a sochařského i kamenického řemesla doby vrcholného baroka. „Jsou cenná jak svoji archaickou podobou, tak dochovaným votivním nápisem,“ píše se v charakteristice objektu na webových stránkách soutěže.
Z božích muk bylo zachováno pouze torzo, tvořené soklem. Ostatní části poničené památky postupně pohltila příroda. Při restaurátorském průzkumu v okolí se však podařilo některé části božích muk nalézt, ztracen však zůstal kříž a socha Panny Marie Immaculaty. K obnově památky do původní podoby byla použita fotografie z roku 1908.