Šlo o pamětní pochod a organizátoři vše přizpůsobili tématu. Místo zahájení výšlapu bylo například připraveno s replikou hraničního sloupu a hraniční závory ČSR, kterou obsluhoval voják v dobové uniformě. „Akce je zaměřena na připomenutí odhodlání národa bránit republiku proti vnějšímu napadení a na prezentaci Aktivních záloh Plzeň Armády České republiky," sdělil Deníku nadporučík v záloze Miroslav Cingroš. „Krom toho chceme také přispět k popularizaci historického pětatřicátého pěšího pluku z Plzně," popsal Cingroš s tím, že jednotka má úžasnou historii a vznikla vlastně už 18. ledna 1683, kdy byl založen zmíněný plzeňský 35. pěší pluk. Místo pro jeho kasárna tehdy vybral sám císař Leopold I. při své návštěvě Plzně.

Právě Kladruby organizátoři nevybrali náhodou. „Probíhá tudy pevnostní linie a je zde v okolí také muzeum v jednom z bunkrů. A také jsme zjistili, že zdejší kladrubští dobrovolní hasiči, kteří nám pomáhají s organizací, jsou perfektní parta. Také máme dobrou podporu u obcí Kostelec, Zhoř a Skapce. Jak nám mohli pomoci starostové, tak nám pomohli, toho si vážíme," řekl za plzeňské pětatřicátníky záložník Cingroš.

Pochodu se účastnila také veřejnost. „Jdu to zkusit i se synkem, který se o vojáky zajímá. Půjdeme jen tu nejkratší trasu, ale i tak jsme zvědavi na prohlídku bunkrů," těšil se Milan Stehlík, který přijel z Plzně. ⋌⋌Pokračování na straně 3⋌Pokračování z titulní strany

Pamětní pochod měl tři trasy 12, 20 a 30 kilometrů. Procházel katastry města Kladrub a obcí Kostelec, Skapce a Zhoř. Organizátoři očistili rozstřelený bunkr, vojenskou terminologií lehký objekt vzor 37 u obce Zhoř, kde účastníci mohli vidět tloušťku betonu a množství armatur, tedy i vlastně kvalitu, která měla republiku bránit. Pamětní pochod Mobilisace 1938 se konal jako připomenutí významného mezníku československých dějin. Organizovalo ho občanské sdružení Pětatřicátníci Plzeň. „Naším hlavním předmětem činnosti je popularizace historického 35. pěšího pluku Plzeň a spolupráce se současnou Armádou České republiky. Většinu našich členů tvoří příslušníci Aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství v Plzni," dodal za organizátory Cingroš.