„Dozvěděla jsem se to na dramatickém kroužku. Okamžitě jsem začala radostí skákat. Sice jsem panu učiteli věřila, ale i tak to byl úžasný pocit,“ řekla studentka Zdeňka Valečková, která se svými spolužáky Magdalenou Hankovou a Jakubem Hiclem Petra Křížka do soutěže přihlásila.

Stejná reakce byla i u šestnáctileté Magdaleny. „K tomu není co dodat. Snad jenom to, že panu učiteli přeji ve finále hodně štěstí,“ podotkla studentka.

Také Jakub Hicl v úspěch chemikáře věřil.

„Dovede okecat i to, čemu sám vůbec nerozumí,“ usmál se.

„Chtěli jsme s panem učitelem do Prahy na soutěž jet. To kvůli tomu, aby se víc snažil. On to ale odmítl a slíbil nám, že se snažit bude,“ dodal Jakub.

Úterní šestnáctičlenné semifinále mělo na programu tři části. Test, prezentaci pedagoga a pohovor s porotou. „Při prezentaci jsem se obával, že požární hlásiče zpustí alarm a vše povede k evakuaci budovy. Předváděl jsem totiž chemický pokus,“ směje se Petr Křížek.

„Menší obavy jsem měl také z testu pana Cimického. Ale nakonec se ukázalo, že se jednalo pouze o test klinický,“ dodal finalista.

Když se při vyhlašování výsledků pedagog z tachovského gymnázia dozvěděl, že postoupil do finále, byl zaskočený. „A také trochu zklamaný z toho, že nepostoupil někdo jiný. Byli tam totiž samí báječní lidé. Pak ale zase nastoupil pocit, že jsem nezklamal studenty,“ podotkl Křížek.

Od finále už moc neočekává. „Jsem přesvědčený, že se Zlatým Ámosem nestanu. Pojedu si to užít,“ dodal učitel.

Jiného názoru je ale ředitelka tachovského gymnázia. „Určitě vyhraje. Má k tomu všechny předpoklady. Všichni mu budeme držet palce,“ uvedla Irena Jirotková.

Zatímco v regionálních kolech ankety Zlatý Ámos záležel úspěch na žácích, kteří svého učitele obhajovali, v semifinále se už kantoři museli spoléhat jenom na vlastní schopnosti.

„Ze zkušeností víme, že toho se učitelé obávají nejvíc. Jde jim totiž o hodně, nezklamat své žáky,“ uvedl ředitel anketu pořádající dětské tiskové agentury, Klub Domino Slávej Hrzal.

Vyhlašování výsledků pražského semifinále se zúčastnil také ministr školství Ondřej Liška. „Uvědomil jsem si, že účastníci soutěže mají jedno společné. Mají v sobě jakousi jiskru. A to i přesto, že učí a pracují v náročných podmínkách,“ řekl.

Veřejné finále soutěže Zlatý Ámos se koná v pátek 27. března od 14 hodin v pražském kongresovém centru Olšanka. Slavnostní korunovace se uskuteční o den později při kantorském bále v hotelu Belvedere v Praze.