Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petrský potok a přírodní památka Petrské údolí

Tachovsko – Za místem zrození Petrského potoka se musíte vydat „někam“ k Záchlumí.

22.11.2011 1
SDÍLEJ:

Petrský potok.Foto: Miroslav Trégler

Jako u velké části našich potoků v zemědělské krajině, i tady změnily meliorace původní prameniště k nepoznání. To ten náš věčný člověčí boj s vodou. Když už jsem se dostal na počátku povídání do těchto končin, zmíním krátce vrch Stélku (545 m) mezi Záchlumím a Kšicemi. Na vrcholu porostlém borovým lesem voní v babím létě z pasek a z okrajů cest koberce vřesů. V době bronzové tu bývalo mohylové pohřebiště, v době stavby záchlumského kostela tu pekelník upustil mohutný balvan, jemuž se dnes říká Čertův kámen (viz. Miroslav Cvrk a jeho Stříbrské pověsti).

Pojďme zpět k Petrskému potoku a to až k jeho dolnímu toku, pod silnici ze Stříbra do Únehle. Právě tady se potok rozhodným způsobem zakousl do zdejších fylitů (břidlic) a vytvořil krátký, leč romantický kaňon. Les na prudké, téměř k jihu obrácené stráni, unikl většinové přeměně na smrkové kultury a tak se tu dodnes můžeme kochat pohledem do pěkné doubravy. Ta byla v roce 1972 vyhlášena za chráněné území, přírodní památku Petrské údolí.

V lesní vegetaci přírodní památky můžeme zhruba rozlišit čtyři biotopy. Předmětem ochrany je zejména teplomilnější doubrava reprezentovaná druhy jako jsou chráněná bělozářka liliovitá, tolita lékařská či zběhovec lesní. Na živnějších půdách v dolní části svahu rostou mezofilnější doubravy přibližující se svým bylinným podrostem spíše dubohabřinám. Na jaře tu kvetou hájové byliny jako jsou jaterník trojlaločný, hrachor jarní, ptačinec velkokvětý či svízel lesní. Při potoku je olšina s prvosenkou vyšší, je odtud popisována i jarmanka větší, druh na Tachovsku vzácnější. Porosty na výchozech skal a horní suché hraně kaňonu lze s trochou nadsázky považovat za reliktní bory. Tady můžete objevit například zimostrázek alpský.

V listopadu samozřejmě ze zdejší zajímavé květeny uvidíte „pouze“ listy, plody, zbytky… Naopak les jako takový a zejména skály vyniknou právě v období bez olistění stromů. To je můj případ, jezdil jsem do Petrského údolí na jaře a v létě za kytkami a najednou jsem se tu ocitl na podzimní procházce. Listí pod nohami a šedavá zasmušilá obloha pocit podzimu jen a jen násobily. Les byl průhledný a potok přístupnější.

Až si prohlédnete přírodní památku, ještě se nevracejte zpět. Jděte údolím až k přehradě. Najdete další a další skaliska a romantická zákoutí a nejedno překvapení. K těm mohou patřit roztomilé plody keře brslenu evropského či totem trampské osady. Já mám stále před očima obrázek velké a vznešeně vyhlížející bedly ve světlině doubravy, jež jsem zde před nějakými deseti lety vyfotil. Jak ten čas utíká.

Půjdete-li nebo pojedete k Petrskému údolí od Stříbra, rozhodně se zastavte u kostelíka sv. Petra. Čiší z něj starobylost, raná gotika. Zajímavostí je bezesporu ve hřbitovní zdi zasazený smírčí kříž.

Miroslav Trégler

22.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nehoda kamionu a osobního vozu na průtahu Planou.
10

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

V prostorách Hornického skanzenu se uskutečnilo hasičské cvičení.
31

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

FOTO: Zpívánky představily dalšího zajímavého Tachovana

Tachov – Zajímavým hostem pravidelného komorního pořadu Zpívánky se tentokrát stal Slavomír Štrobl z Tachova.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Tachovsko – Několik desítek památných stromů je rozeseto po krajině Tachovska. Většinou se jedná o velmi staré stromy, které mají pro krajinu velký význam.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení