„Doporučila mi to vzhledem k mému zdraví moje lékařka. Potřebné záležitosti jsem si proto vyřídila v dopoledních hodinách, kdy horko ještě nebylo tak skličující,“ řekla třiašedesátiletá Jarmila Dvořáková z Tachova.

Nepříjemně se cítili i zaměstnanci, kteří svojí práci odváděli na slunci. „Je to docela zmáhající,“ uvedl lakýrník Jan Horvát, kterého jsme zastihli na plošině při natírání školní budovy v Přimdě.

V parných dnech je důležité dodržovat pitný režim. Poskytnout nápoje zaměstnancům na pracovištích nařizuje dokonce zákon.

„Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, včetně poskytování nápojů,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Městský úřad v Přimdě svým externím pracovníkům na ochranné nápoje finančně přispívá. „A to tak, aby měli k dispozici na den minimálně dva litry tekutin,“ sdělila Deníku místostarostka Přimdy Marie Šperková.

Dodržovat pitný režim je ale důležité nejen v letních vedrech. Názor: Nemám žízeň, nemusím tedy pít, je podle lékařů naprosto mylný.

„Pít člověk musí, i když žízeň zrovna nepociťuje. Pocit žízně už bývá známkou dehydratace organismu,“ shodují se odborníci.