VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planá obnoví za milion celý park

Planá – Park v okolí plánské školy Na Valech je frekventovanou a důležitou spojnicí mezi nádražím, supermarkety a centrem města. Lidé, kteří tudy chodí, ale používají vesměs nezpevněné a neupravené cesty. Navíc působí na svažitém terénu eroze, která odvádí z lokality vodu a kořeny stromů se tak ocitají nad povrchem.

12.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

To vše změní obnova, kterou park prochází právě v těchto týdnech.

Radnice odhaduje celkové náklady na jeden milion korun, v květnu byla potvrzena státní dotace ve výši necelých šesti set tisíc korun. „Už loni se prováděly úpravy na stromech v parku, další zeleň budeme dosazovat," řekla Deníku starostka Plané Martina Němečková.

Nejdůležitější částí revitalizace parku bude ale obnovení a zpevnění cest, které místem vedou. „Základem projektu, který zpracovala krajinářská architekta Klára Salzmann, bude obnovení páteřní komunikace s vloženým obloukem. Ten kopíruje původní tvar cesty v historické trase od školy až po garáže," vysvětlila starostka.
Cesta bude částečně zpevněna žulovými kostkami a částečně bude mlatová. Investor, tedy město, nechá na některých místech podél cesty vybudovat kamenné zídky, které budou sloužit například k odpočinku. Ovšem mnohem důležitější funkci budou mít jako jeden z prvků, který zabrání erozní činnosti, což je problém, s nímž se svah v posledních letech potýká.

„V budoucnu by erozní činnost mohla ovlivnit i vitalitu stromů a jejich bezpečnost, proto při obnově parku věnujeme velkou pozornost právě zadržení vody pomocí příčných odvodňovacích kanálů," uvedla Němečková.

Park pod školou Na Valech používají místní obyvatelé poměrně často. Páteřní cesta začíná v dolní části v blízkosti hornického muzea a ústí v horní části vedle základní školy. Pěší se tak celkem snadno dostanou ke kostelnímu náměstíčku. Svah, na kterém se škola a park nachází, byl částečně osázen už v roce 1906, větší počet stromů byl doplněn po druhé světové válce. V současné době roste v parku 153 stromů různých druhů.

Autor: Jiří Kohout

12.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení