Po neustálých tahanicích s kupci ji spolu s věřitelským výborem rozprodá po částech. Získá tak více peněz, než činila poslední dohodnutá cena 41,5 milionu korun. ČTK to řekl Jan Špelina, správce nemocnice, jež zkrachovala v květnu 2004.

Podle něj už bude velmi těžké obnovit v Plané lůžková oddělení, tak jak to požadoval svazek obcí okresu, kterému jako jedinému v ČR nemocnice chybí. Věřitelský výbor rozhodne příští týden, zda bude správce nejprve prodávat ve veřejné dražbě movitý majetek a potom prázdné nemovitosti, anebo jestli prodá jako první novou budovu z roku 2000 včetně vybavení. Varianty do týdne předloží plzeňská aukční síň Naxos. "S Unimexem už jednat nebudeme, už se nám ani neozvali. Nebudeme už ze sebe dělat kašpárky," řekl správce.

Poslední šanci dal ještě věřitelský výbor realitní a dražební společnosti Bussmark Praha, respektive FFUS, která dříve nabízela kolem 40 milionů korun. Špelina už ale nevěří, že se do tohoto čtvrtka ozvou. Bussmark na písemný návrh správce pouze odpověděl, že koupi projedná vedení. Správce má signály, že všichni dosavadní zájemci - Západočeská nemocnice Praha, která o areál usilovala několik měsíců, FFUS, mostecká realitní skupina Murom i Unimex - byly navzájem propojené.

"Vše, co jsme projednali s jedním z nich, se nakonec dozvěděli ostatní. Nevím, zda se tak snažili o snížení ceny," uvedl. Podle správce je to důkaz, že koupě areálu organizovali pro třetí osobu a pouze jako "výhodný kšeft". Unimex nám jasně řekl, že nemocnici provozovat nebude, dodal. Dražba tříhektarového areálu po částech bude trvat minimálně půl roku.

Pokud Naxos zahájí aukce prodejem movitých věcí, nemocnice už se zřejmě nikdy neobnoví. S novou budovou by se prodávala nová kotelna, se starým areálem staré vytápění. Silnice by si podle Špeliny mělo převzít město. Na každý prodávaný objekt musí správce nechat od geodetů vyhotovit geometrický oddělovací plán.

"Největším problémem budou sítě," dodal Špelina. O movité věci, zejména zdravotnické přístroje a zařízení, mají zájem různé firmy po celé ČR, které už se ozývají. Starosta města, člen věřitelského výboru a předseda svazku obcí za obnovení nemocnice Karel Vrzala stále usiluje o zprovoznění plně vybaveného pavilonu za 350 milionů Kč. Argumentuje územním plánem, který povoluje jen zdravotnické a přidružené aktivity.