Správce konkurzní podstaty zkrachovalé nemocnice v Plané už odmítá jednat i s posledním zájemcem o pět let uzavřený objekt. Pražský Unimex Group totiž nezaplatil do konce minulého týdne dohodnutou částku ve výši 41,5 milionů korun. Po neustálých tahanicích s kupci ji správce spolu s věřitelským výborem zřejmě rozprodá po částech. Získá tak víc peněz, než činila poslední dohodnutá částka. Podle správce konkurzní podstaty už bude velmi těžké obnovit v areálu lůžková oddělení, tak jak to požadoval svazek obcí, kterému jako jedinému nemocnice chybí.

V příštím týdnu věřitelský výbor rozhodne, zda správce bude nejprve prodávat ve veřejné dražbě movitý majetek a teprve potom prázdné nemovitosti, anebo jestli jako první prodá novou budovu z roku 2000, včetně vybavení. „S Unimexem už jednat nebudeme, ani se nám neozvali. Nenecháme ze sebe nadále dělat kašpárky,“ uvedl Jan Špelina, správce konkurzní podstaty. Poslední šanci dal ještě věřitelský výbor společnosti Bussmark, respektive FFUS, která nabízela 40 milionů korun. „Nevěřím ale, že se do zítřka ozvou,“ je skeptický Špelina.

Správce má signály, že všichni dosavadní zájemci byli navzájem propojeni. “Vše, co jsme projednali s jedním, se nakonec dozvěděli i ostatní. Neví, zda jim tak nešlo o snížení ceny,“ podotkl. Podle něj je to důkaz, že koupi areálu organizovali pro třetí osobu a pouze jako výhodný kšeft. „Unimexnámjasně řekl, že tu nemocnici provozovat nebude,“ dodal Špelina. Karel Vrzala, starosta Plané, člen věřitelského výboru a předseda svazku obcí za obnovení nemocnice v jedné osobě, stále usiluje o zprovoznění plně vybaveného pavilonu za 350 milionů korun. „Územní plán povoluje v areálu pouze zdravotnické a přidružené aktivity,“ argumentuje Vrzala. Dražba areálu po částech bude trvat několik měsíců. Pokud aukční síň zahájí aukce prodejem movitých věcí, provoz nemocnice se už v Plané zřejmě nikdy neobnoví.

Glosa autora je zde