VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planou navštívila rodačka, hraběnka Nostitz

Planá – Vzácná návštěva zavítala do Plané. Pozvání kulturního střediska v rámci začínajícího cyklu Setkání se zajímavými lidmi přijala a do křesla hostů usedla hraběnka Mathilda Nostitz. Přijela spolu s manželem, diplomatem, dnes mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Suverénního řádu maltézských rytířů v České republice Mario Quagliottiho.

18.9.2015
SDÍLEJ:

Vzácná návštěva zavítala do Plané.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Doprovázela je také Hana Jasenovcová ze sdružení Mathilda, která se zabývá výcvikem vodicích psů pro nevidomé v České republice.

Do posledního místa zaplněný sál kulturního střediska naslouchal vyprávění paní hraběnky o jejím životě, který je úzce spjatý právě s Planou. Narodila se totiž na tamním zámku, který patřil jejím rodičům. V Plané vyrůstala a také chodila do školy Na Valech. Jenže v roce 1948 jako dvanáctileté děvče odcestovala s rodiči z tehdejšího Československa. „Nemuseli jsme odejít. Otci nabídli, aby se rozvedl s maminkou, která byla Němka. Kdyby to udělal, mohli jsme zůstat. Jenže on tenkrát řekl: pakujeme. Tak jsme odešli," vzpomínala na stinnou stránku života. Do Česka se nepodívala dlouhých čtyřicet dva let. Když se pak v roce 1990 jela podívat na pouť ke Sv. Anně, měla na hranicích pocit sklíčenosti. „Jela jsem z Říma. Zastavili mě na hranicích, dívali se do pasu, na mne a opět do pasu. Pak se usmáli a řekli: vítáme vás zpátky," dále popisovala Mathilda Nostitz svůj první návrat. Dnes už podobné pocity nemá a jak se říká, čas obrousil hrany. „Vždyť už vlastně nejsou žádné hranice," sdělila Deníku.

Vzácná návštěva zavítala do Plané.

Do Plané se vrací ráda. Na pátečním setkání poznala několik svých spolužáků od nichž dostala dobové snímky zachycující jejich dětství. „Miluji to tady, ale když vidím ten dům, kde jsem se narodila, je to moc špatný," komentovala žalostný stav zámku, který od státu nedostala zpět. Podle hraběnky patřil jejím předkům a měl by být vrácen. Zámek sloužil dlouhá léta vojákům, dnes je v soukromých rukou několika majitelů. Mathilda Nostiz naznačila, co by se zámkem udělala. Sloužit by mohl při pomoci potřebným lidem – nevidomým. Hraběnka je patronkou zrakově postižených v České republice. Právě proto se návštěvy v Plané účastnila také Hana Jasenovcová. Ta přítomným popsala výcvik vodících psů. „Psi se vybírají už jako štěňata a jdou do dobrovolnických rodin, kde je vychovávají ze štěňat do slušně vychovaných městských psů. Když je pejskovi kolem jednoho roku, přichází k výcviku u odborného instruktora. Tento výcvik trvá šest až osm měsíců. Nevidomému se pejsek předává ve stáří jednoho a půl až dvou let," popsala Jasenovcová, která se výcviku vodících psů věnuje od roku 1990.

Hraběnka Mathilda Nostitz žije částečně v Praze, ale hlavně v Itálii. V republice se zdrží asi měsíc. „Čeká mne několik věcí. Budu hrát golf, pak představení nového kalendáře pro nadaci. Dále spolupracuji s muzeem nočníků, výstava bude v Malostranské besedě. Začínáme na přípravě koncertu s nevidomýma, který se uskuteční začátkem února…" popsala Deníku část průběhu návštěvy. Rozhovor s veřejností v Plané se točil také kolem dlouholetého partnera a manžela Mario Quagliottiho. S italským diplomatem, který se dohovoří šestnácti jazyky, procestovala téměř celý svět, co dva roky se někam stěhovali. Svůj šlechtický původ považuje hraběnka za veliký závazek. „Myslím, že bychom měli být pro všechny vzorem. Ale to je podobné u všech, kdo jsou známí, mají jméno, jsou osobností."

Autor: Antonín Hříbal

18.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT