„Hledali jsme cestu k modernizaci školy. Jako nejvhodnější se nám jevil grant Evropské unie Ropnutus 2. Sedli jsme si s kantory, zpracovali projekt ke zkvalitnění podmínek výuky, získali pro něj podporu města, bez něhož bychom na dotaci nedosáhli. Výsledek, myslím, stojí za to,“ popsal několika slovy dlouhou cestu k financím ředitel školy Jindřich Kolesa.

Práce na realizaci projektu začaly v únoru za plného provozu školy a hotové byly do prázdnin. Poprvé v pátek a ještě od pondělí do čtvrtka se vždy odpoledne na výsledek může přijít podívat plánská veřejnost. „Chceme, aby lidé věděli, co se nám tady povedlo. Žijeme v době, kdy na nic nejsou peníze, ale stále existují cesty, jak je získat,“ řekl ředitel. „Krásné, rozhodně sem dám dceru,“ zněla reakce jednoho z tatínků.

„Náklady na modernizaci školy činily řádově 5,3 miliony korun, výhodná dotace z EU byla ve výši 92,5 procenta z této částky, zbytek hradilo město,“ uvedl ředitel Kolesa. Škola má nové zasíťování, tři učebny jsou kompletně zrekonstruované a nově vybavené. Jsou to pracovny počítačová, přírodopisu a třetí, v níž se učí chemie a fyzika. Nový nábytek je pod pergolou ve venkovní učebně. Někdejší nevyužívané atrium bylo přestaveno ve venkovní učebnu s výstavními plochami. Škola má i novou přenosnou pracovnu se šestnácti netbooky.

„Každého návštěvníka se ujmou nejprve děvčata z vy

šších ročníků v rolích hostesek, v nových učebnách se střídají naši učitelé a jsou připraveni podat vyčerpávající informace,“ dodal ředitel.

V posledním Plánském měsíčníku vyšla informace starostky Plané Martiny Němečkové o vizi spojení obou plánských základních škol v jednu. V souvislosti s poklesem počtu dětí zvažuje možnost umístit na Valy první stupeň a na náměstí druhý.

„Drtivá většina kantorů je přesvědčena, že by toto spojení nebylo dobré a ani by nemělo pro město zřejmě očekávaný finanční efekt. Argumentů, proč by se nám takový postup nelíbil, máme dost, ale chceme o nich nejprve informovat plánské zastupitele na jejich veřejném jednání 20. října. Věříme, že se nám je podaří přesvědčit,“ doufá ředitel Kolesa.