Deník na to upozornili plánští městští policisté. „Občané nám přinesli několik faktur, které jim firma vystavila za kominické práce s podezřením, že na tuto činnost nemají živnostenské oprávnění. To se nám po konzultaci s živnostenským odborem potvrdilo a firma Pavel Mošna – Korál skutečně nemá oprávnění k provádění kominických prací, revizí kotlů a komínů,“ sdělil Deníku strážník Městské policie Planá Vladimír Chojna s tím, že materiály byly předány Policii ČR.

„Policie je převzala a zatím předala živnostenskému odboru k dalšímu řešení, v této fázi se totiž zatím nejedná o trestný čin,“ potvrdila mluvčí tachovské policie Dagmar Jersáková.

Podle nového zákona si majitelé domů musejí nechat prohlédnout komín jednou ročně a k tomu si odbornou firmu sami zvou. „Jmenovaná firma ale navštěvovala domácnosti sama a navíc bez oprávnění. Revize mohou vykonávat jen firmy s živnostenským oprávněním pro kominictví, což tato firma nemá. V současné době tedy podniká v kominictví neoprávněně,“ uvedla Jarmila Smerekovská, vedoucí živnostenského odboru Městského úřadu v Tachově.

Majitel firmy poskytující kominické služby bez živnostenského oprávnění Deníku sdělil, že na povolení teprve čeká. „Před více než dvaceti lety vzniklo výrobní družstvo Korál, které kominíky zaměstnávalo. Družstvo ukončilo činnost a na jeho troskách jsem začal podnikat sám. Loni v listopadu družstvo Korál činnost obnovilo,“ řekl Deníku Pavel Mošna.

Že revize komínů se svými spolupracovníky provádějí, připustil. „Revize dělá vyučený kominík s dvacetiletou praxí. Oprávnění provádět kominické práce budeme mít brzy obnovené. Byl jsem na rejstříkovém soudu a teď už jen čekáme, až budeme mít kominickou činnost obnovenu,“ vysvětlil dále s tím, že klientům dává veškeré dokumenty, které jsou třeba.